Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drogi, chodniki, place zabaw, nowe mieszkania… Inwestycje w Jastrzębiu

Facebook Twitter

Chodzi o to, aby mieszkańcom Jastrzębia żyło się lepiej - mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju. Dziś w programie Czas na Twoją Miejscowość, czas na Jastrzębie i miejskie inwestycje.

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego; fot.jastrzebie.pl

Rozwój miasta musi być postrzegamy kompleksowo, dlatego od 4 lat konsekwentnie realizuję politykę zrównoważonego rozwoju. Ważne są dla rodzin drogi, ważne są obiekty oraz przestrzenie, w których ludzie przebywają- mówi prezydent Anna Hetman:

Sztandarową inwestycją dla Jastrzębia jest remont Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego:

To jest miejsce, w którym kiedyś mieszkańcy bardzo lubili przebywać. W tej chwili jesteśmy na etapie realizacji i kończenia inwestycji. W sierpniu czyli latem, będą wszyscy mogli się spotkać i grillować w tym właśnie miejscu. To będzie nowoczesna przestrzeń, w której znajdą miejsce dla siebie i dzieci, bo będzie plac wodny, będzie piasek do zabawy, ale też tężnia, przy której wszyscy będą chętnie spędzać czas. OWN jest otoczony lasem, więc to taka przestrzeń, w której wszyscy będą się czuć bardzo dobrze.

Teraz hasło: Rowerem po żelaznym szlaku. Wraz z sąsiednimi gminami Jastrzębie tworzy nową infrastrukturę rowerową, która w granicach naszego miasta przebiegać będzie po nieczynnej linii kolejowej z Moszczenicy do Zebrzydowic. To  Trasa ta będzie liczyć 9,35 km. Na ten cel nasze miasto pozyskało 8,7 mln zł dofinansowania unijnego.

Dzieci, młodzież i dorośli, wszyscy mają mieć wybór jak chcą spędzać czas. Dla tych najmłodszych są place zabaw i boiska:

Ogromne środki przeznaczono na modernizację stadionu dla miejscowego GKS-u, który bardzo dobrze radzi sobie w II lidze. Ma szansę na grę wyżej, dlatego miasto myśli nad kompleksowym remontem, a nawet o budowie nowego obiektu:

Park Zdrojowy wygląda coraz lepiej, ale są kolejne plany inwestycyjne:

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju podlicza ile miasto zdobyło pieniędzy na inwestycje:

Pociągi pasażerskie w Jastrzębiu? Z wiadomości Radia 90 wiecie, że są plany na przywrócenie połączeń, które odciążą ruch na drogach:

Remonty w szkołach i przedszkolach trwają, między innymi budynki są ocieplane- mówi Roman Foksowicz, zastępca prezydenta Jastrzębia. Trwa przebudowa Zespołu Szkół nr 8 wraz z budową nowego przedszkola w Boryni. Inwestycja warta jest ponad 13 mln zł. Inwestycja zakłada nie tylko przebudowę i termomodernizację istniejącego budynku. Bryła zostanie nadbudowana tak, by powstała przy niej nowa siedziba Publicznego Przedszkola nr 10.

Od 2015 roku w Jastrzębiu-Zdroju kompleksowo zmodernizowane zostały Szkoła Podstawowa nr 4 (koszt 2 575 975 zł) oraz stary budynek Zespołu Szkół nr 12 (koszt 786 724 zł). Odnowionymi placówkami cieszą się także podopieczni Przedszkola Publicznego nr 14 (koszt 1 233 148 zł), Przedszkola Publicznego nr 17 (koszt 962 576 zł), Przedszkola Publicznego nr 19 (koszt 521 088 zł).

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. To metoda nie tylko na ochronę naszego środowiska, ale również na oszczędzanie i korzystają z niej w Jastrzębiu. W mieście instalacje fotowoltaiczne już działają na basenie krytym Laguna oraz w Zespole Szkół nr 5. To jednak dopiero początek – oprócz kąpieliska Zdrój, nowe instalacje fotowoltaiczne pojawią się na dachu Zespołu Szkół nr 6, jak również na dachu Domu Pomocy Społecznej oraz na budynku Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Roman Foksowicz:

Remonty dróg, ale też remonty wiaduktów. Mówiliśmy w Radiu 90 o zamknięciu wiaduktu na ulicy Witczaka czy na ulicy Wiejskiej:

Czy są decyzje dotyczące kolejnych wiaduktów?

27 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich miejscami postojowymi w garażu podziemnym, droga dojazdowa, teren rekreacyjny i zieleń powstaną przy ul. Witczaka. Jastrzębskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Daszek” Sp. z o.o. przystępuje do realizacji inwestycji. Mieszkania będą miały powierzchnię od 50 do 80 m², od dwóch do czterech pokoi. Wszystkie zaprojektowane zostały z balkonami lub tarasami zielonymi i przynależnymi do nich komórkami lokatorskimi. W każdym z segmentów znajduje się również wózkownia oraz suszarnia. Prawie cały budynek objęty jest już umowami partycypacji. Pozostały tylko dwa wolne mieszkania dwupoziomowe o powierzchni 66,60 m².

Inwestycja będzie kosztowała 9,7 mln zł. Spółka zrealizuje ją z pomocą preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 4,6 mln zł, a dzięki temu, że miasto zwiększyło o 2 mln zł środki na podwyższenie kapitału zakładowego JTBS„Daszek” mogą ruszyć prace. Władze Spółki planują już następne inwestycje. Posłuchaj co o inwestycji mówi Dariusz Chmielewski, wiceprezes zarządu TBS Daszek:

To pierwsza inwestycja jastrzębskiego TBS-u od 11 lat. Kiedy blok na Witczaka będzie gotowy?

Dariusz Chmielewski podkreśla, że w budowanym przy Witczaka budynku są jeszcze wolne dwa mieszkania:

Budownictwo społeczne jest ważne dla osób o średnich dochodach, których nie stać na kupno mieszkania czy budowę domu– mówi Dariusz Chmielewski, wiceprezes zarządu TBS Daszek:

TBS Daszek na terenie Jastrzębia ma 178 mieszkań.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj