Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dron wskaże kto zatruwa środowisko. Pierwsze loty i mandaty już były

Facebook Twitter

Najpierw z góry, później z dołu. Rybnicka straż miejska od kilku dni przeprowadza kontrole palenisk, pomaga im w tym specjalistyczny dron, który rejestruje nie tylko obraz dymiących kominów, ale także skład tego, co się z nich wydobywa.

kontrole palenisk w rybniku
fot. Wacław Troszka

Z góry widać więcej

– mówi krótko Emil Nagalewski z Alarmu Smogowego. Widać przede wszystkim te kominy, które najbardziej zanieczyszczają.

fot. Wacław Troszka

Patrol z dronem trwa około 2,5 godzin. Przez ten czas można spatrolować bardzo duży obszar i wytypować te miejsca, które są najbardziej problematyczne i wytypować te miejsca, w których znajdują się najbardziej emisyjne miejsca.

Emil Nagalewski: Taki dron nadlatuje na te kominy, które zostały wytypowane jako te najbardziej emisyjne i podczas takiego 30-sekundowego pomiaru jest w stanie sprawdzić, czy w danym palenisku są spalane odpady, czy jest spalane zbyt wilgotne drewno, albo czy po prostu ze względu na zwiększoną ilość pyłów mamy do czynienia z pozaklasowym kotłem na paliwo stałe, który być może nie będzie spełniał tych nowych wymogów uchwały antysmogowej.

Radio 90: Czy to Alarm Smogowy namówił władze Rybnika do wynajęcia dronów?

Emil Nagalewski: Alarm Smogowy namówił, ale nie musieliśmy długo namawiać. Testujemy to rozwiązanie, zobaczymy czy się sprawdzi.

Emil Nagalewski z Alarmu Smogowego. fot. Wacław Troszka

Ponad 103 kontrole w ostatnich dniach i dwa nałożone mandaty, do tego siedem pouczeń

– podsumowuje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy rybnickiej straży miejskiej. Jak zaznacza, sama kontrola dronem nie jest podstawą do nałożenia ewentualnego mandatu.

Dawid Błatoń: I to są sytuacje, od których my mieszkańcy nie mamy na to wpływu. Tutaj, jeśli dany mieszkaniec jest w stanie nam przedstawić, udowodnić, że poczynił wszystkie działania zmierzające do tego, żeby ten kopciuch wymienić, to w takich przypadkach takie osoby są pouczane, a my jako strażnicy wracamy i sprawdzamy, czy rzeczywiście do tej wymiany doszło.

Radio 90: Przylatuje dron, sprawdza posesje, a potem wy przychodzicie.

Dawid Błatoń: A później przychodzą strażnicy. Puk, puk, dzień dobry straż miejska w Rybniku, chcielibyśmy sprawdzić kotłownię, sprawdzamy, co jest spalane w piecu i jaki jest to piec.

Radio 90: Czyli wskazanie drona nie jest podstawą do wymierzenia kary?

Dawid Błatoń: W naszym odczuciu na pewno nie, dlatego że strażnik musi naocznie wykonać taką kontrolę. Samo wskazanie drona nie jest podstawą do tego, żeby wystawić mandat.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera. fot. Wacław Troszka

Rybnik, choć w czołówce miast ze smogiem, chce być też liderem miast, w którym z tym smogiem się walczy.

I tak już jest od dłuższego czasu

– podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Taki cel został postawiony przed pracownikami urzędu miasta, zdefiniowałem jasno w 2015 roku, że chcemy, aby miasto Rybnik było w czołówce walki o czyste powietrze w Polsce. I myślę, że tę pozycję staramy się cały czas utrzymać. Nie robię tego oczywiście samodzielnie, tylko jak powiedziałem, dzięki mieszkańcom, edukacji, dzięki polityce dotacyjnej i miasta w pierwszych okresach, a później programu „Czyste Powietrze”, przyjętym rozwiązaniom prawnym. I na pewno też dość dużemu wysiłkowi wszystkich gestorów sieci. Wiem jedno, że ten cel zostaje częściowo osiągnięty. Patrzę na ilość dni smogowych w Rybniku, wiem, że zdecydowani ona spadła.

Więcej o kontrolach dronami powiemy w najbliższym EkoPatrolu Radia 90 w sobotę 8 stycznia. Zapraszamy po godzinie siódmej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj