Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drugi w tym roku ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”. Samorządy z regionu wysoko

Facebook Twitter

Lyski, Gaszowice, Pszów, Lubomia, Jejkowice. Połowa w pierwszej dziesiątce rankingu gmin w programie "Czyste Powietrze" to miejscowości z naszego regionu. To już drugie w tym roku zestawienie gmin, które najaktywniej przekonują mieszkańców do wymiany starych kotłów kopciuchów i korzystania z dopłat z rządowego programu.

czyste powietrze

W sumie prześwietlono blisko 2500 gmin w całej Polsce, ale oczywiście województwo śląskie zdominowało zestawienie. Spośród 100 najbardziej aktywnych gmin, 44 pochodzi właśnie ze Śląska. Najwięcej wniosków na wymianę kotłów złożono w Rybniku, ponad 700. Według uchwały anstysmogowej przyjętej na Śląsku w 2017 roku, do końca 2021 jest czas na wymianę najstarszych kotłów. To piece eksploatowane powyżej 10 lat .

Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni. Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam aż ponad 3 tys. wniosków. Najwięcej w całym programie

– podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

W zestawieniu negatywnie wyróżnia się stolica województwa śląskiego – Katowice, gdzie od początku kwietnia do końca czerwca do Czystego Powietrza złożono tylko 66 wniosków. To o wiele mniej niż w niewielkich śląskich gminach takich jak Lyski, Gaszowice, Pszów czy Lubomia. To daje Katowicom 1599 miejsce w rankingu.

mat. prasowe

Opublikowany za II kwartał 2021r. ranking będzie brany pod uwagę przy tworzeniu rocznego podsumowania. Jego liderzy mogą liczyć nie tylko na poprawę jakości powietrza, co jest wyczuwalnym skutkiem wymiany kopciuchów, ale także zasilenie gminnej kasy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych dla gmin najaktywniej zachęcających mieszkańców do korzystania z programu Czyste Powietrze.

Kolejność w rankingu opiera się na liczbie wniosków złożonych w gminie na tysiąc budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w drugim kwartale bieżącego roku i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” w II kwartale 2021 r. wraz z wyszukiwarką znajduje się TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj