Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drugie spotkanie z artystką. Lidia Grychtołówna w sieci [WIDEO]

Facebook Twitter

Po kilku recitalach w sieci, jakie Lidia Grychtołówna, nestorka polskiej pianistyki, dała w kwietniu, maju, lipcu i wrześniu, czeka nas kolejne wydarzenie muzyczne on-line z jej udziałem. W ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci" Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków w Rybniku przygotowuje drugie spotkanie on-line z artystką, które odbędzie się 18 października.

Kolejny recital poprzedzi rozmowa pianistki z dziennikarzem radiowym Adamem Rozlachem, komentatorem i krytykiem muzycznym, osobą wielce zasłużoną dla popularyzacji muzyki poważnej i kultury muzycznej. Październikowy koncert poświęcony będzie całkowicie muzyce Chopina. Program zostanie nadany na żywo z warszawskiego mieszkania Lidii Grychtołówny i transmitowany na jej stronie FB, a następnie umieszczone na kanale YouTube.

Ze strony Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków inicjatorką i koordynatorką tego wydarzenia jest Jolanta Sobczak-Smołka, członek zarządu Towarzystwa, muzyk Filharmonii Rybnickiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także członek władz Związku Artystów Wykonawców STOART. Realizatorem transmisji jest Marek Musioł, prawnik, ale również muzyk, producent muzyczny i realizator nagrań audio i wideo, a prywatnie syn Józefa Musioła, rybniczanina, pisarza i publicysty, sędziego Sądu najwyższego w stanie spoczynku, Honorowego Obywatela Rybnika.

Lidia Grychtołówna

Wybitna polska pianistka. Laureatka wielu konkursów muzycznych w tym V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała wielokrotnie w jury konkursów chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Od 1986 do 2007 roku prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. Mimo zaawansowanego wieku artystka z powodzeniem koncertuje odnosząc sukcesy artystyczne. W 2018 roku odbyły się dwa koncerty z Jej udziałem w Filharmonii Narodowej i w NOSPR w Katowicach, na których publiczność nagrodziła artystkę owacjami na stojąco.

Adam Rozlach

Polski dziennikarz radiowy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył Studium Doktoranckie przy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie .W 1979 rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej Radia Katowice. Od 1985 jest komentatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach na antenie Polskiego Radia i w TVP Kultura. W 1997 roku rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej programu IV Polskiego Radia – Radia BIS. W latach 2004-2007 był redaktorem naczelnym redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 2007 jest dziennikarzem Radiowej Jedynki, a w latach 2010-2013 był kierownikiem Działu Kultury tej anteny. Juror nagrody krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz”, członek Rady Akademii Fonograficznej, juror Radiowego Konkursu Muzycznego „Prix Bohemia” w Brnie z 2001. W 2005 był jurorem Międzynarodowego Konkursu Radiowego „Prix Italia” w Mediolanie. Jest autorem książki „Spełnione marzenia” , która jest wynikiem rozmów, jakie przeprowadził z polską pianistką Barbarą Hesse-Bukowską, laureatką II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Laureat Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2013 za cykl audycji Koncert Chopinowski i promowanie wybitnych dzieł muzyki poważnej. Wyróżniony medalami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Marek Musioł

Realizator transmisji, prawnik, muzyk, studiował kompozycję i produkcję muzyki elektronicznej na Berklee College of Music w Bostonie, producent muzyczny, producent i realizator nagrań audio i wideo, producent teledysków, wydawca, współautor 7 albumów studyjnych i koncertowych (wspoltworca zespołow Rh+ Audiowizualna Grupa Przyjaciół, Das Moon, z którymi zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą), współpracował z wydawnictwami: Polskie Radio SA/Warner, Requiem Records, Believe Digital, współzałożyciel wydawnictwa Cardio Records.

Jolanta Sobczak- Smołka

Koordynator zadania, muzyk Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z 32 letnim stażem oraz Filharmonii Rybnickiej, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego „U źródeł sławy”, manager Filharmonii Rybnickiej. Od blisko 20 lat członek zarządu Towarzystwa Muzycznego im.Braci Szafranków. Była organizatorką większości koncertów rybnickich filharmoników z takimi artystami jak K.Penderecki, J.Maksymiuk czy T.Strugała. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec B.Kapały. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Autorskiego, Wydawniczego i Prasowego na Uniwersytecie Jagiellońskim Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Własności Intelektualnej. W przeszłości członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz członek władz Związku Artystów Wykonawców STOART.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj