Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drugie spotkanie w sprawie dworca PKP w Raciborzu

Facebook Twitter

Projektant przebudowy, przedstawiciele spółek kolejowych, najemcy lokali i urzędnicy wzięli udział w kolejnym spotkaniu w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Raciborzu. Od lat miejsce czeka na modernizację.

www.raciborz.pl

PKP podpisało już umowę na dokumentację projektową. Zakończenie tego etapu prac i ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych zapowiedziano na połowę przyszłego roku. Przypomnijmy: wstępne założenia do projektu mówią o pozostawieniu części środkowej budynku i wyburzeniu bocznych skrzydeł. Ma powstać przestrzeń do obsługi pasażerów, w planach jest przeniesienie na dworzec jednostki Straży Miejskiej i centrum monitoringu, zaaranżowany ma być na nowo teren wokół dworca.

www.raciborz.pl

Celem spotkań z PKP jest uzgodnienie szczegółowych rozwiązań jakie będą miały zastosowanie w modernizowanym budynku dworca.

– informowali urzędnicy po pierwszym czerwcowym spotkaniu. Gmina ze swojej strony jeszcze w ubiegłym roku wyraziła wolę wynajmu części powierzchni docelowo zmodernizowanego budynku dworca, z przeznaczeniem na cele:
– publiczne: tj. lokalizację i przeniesienie jednostki Straży Miejskiej w Raciborzu, centrum monitoringu oraz lokalizację strefy coworkingu
– związane z obsługą dworca i ruchu pasażerskiego.

Na to wszystko jednak trzeba poczekać, oddanie do użytku miejsca planowane jest w 2023 roku.  Dokładny termin ponownego otwarcia dworca będzie uzależniony od przebiegu wcześniejszych etapów inwestycji.

www.raciborz.pl

Oprócz realizowanej przez PKP S.A. inwestycji polegającej na modernizacji dworca trwają prace projektowe nad przebudową stacji kolejowej. Dodatkowo wspólnie z powiatem raciborskim przygotowujemy się do kolejnego etapu przebudowy ul. Kościuszki i Kolejowej.

Staramy się te zadania ze sobą jak najlepiej powiązać i wykorzystać ich wspólny potencjał. Właściwe zaprojektowanie samego dworca jak i przestrzeni wokół, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kościuszki/Kolejowej, przebudowa wiaduktu, czy starania o przywrócenie funkcjonowania nieczynnej dziś dla ruchu pasażerskiego linii kolejowej do Racławic Śląskich przez Pietrowice Wielkie i Głubczyce pozwolą osiągnąć zamierzony efekt, jakim jest reaktywacja dworca jako prawdziwego i funkcjonalnego węzła transportowego w Raciborzu.

– podkreślał z-ca prezydenta Raciborza Michał Fita.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj