Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drzewo roku 2024 jest w Rybniku? Buk Victoria walczy o prestiżowe miano

Facebook Twitter

Drzewo roku 2024 wybierane jest w internetowym głosowaniu. W tym roku rybniczanie mogą oddać swój głoś na buk Victoria, który podziwiać można na terenach zielonych szpitala psychiatrycznego w Rybniku.

Drzewo roku
Fot. UM Rybnik / J&M Sierańscy

Charakterystyczny, rybnicki buk Victoria, z dwoma zrośniętymi ze sobą pniami, rywalizuje w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku 2024, organizowanym przez Klub Gaja. Głosowanie na Drzewo Roku trwa do końca czerwca.

Organizowany od 14. lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tym roku w finale konkursu znalazły się wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza.

Rybnicki kandydat – buk o wdzięcznym imieniu Victoria – ma około  170-200 lat, wysokość 27 m i jest oczywiście pomnikiem przyrody. Znaleźć go można w sercu Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku. Ten imponujący świadek powstania szpitala, obserwator jego historii, lat świetności, ale także niespokojnych czasów powstań i wojen, wyróżnia się swoimi dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą. Majestatyczny buk, wkomponowany w malowniczy park, oferuje pacjentom i odwiedzającym idealne miejsce do spacerów, relaksu i obcowania z naturą. Jego rozłożysta korona zachęca do odpoczynku w jej cieniu, jednocześnie dając schronienie biegającym po parku wiewiórkom. Ten klimatyczny zakątek stwarza atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji.

Głosowanie internetowe na Drzewo Roku 2024 trwa przez cały czerwiec, a znajdziesz je TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024