Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Duże pieniądze dla Rydułtów. Pójdą na projekt „W cieniu Szarloty”

Facebook Twitter

Rydułtowy kolejnym miastem z regionu ze środkami z Programu "Rozwój Lokalny", finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Budżet zostanie zasilony kwotą ponad 3 i pół miliona euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”. W Urzędzie Miasta pracowano nad nim od 2019 roku i szacowano działania na 10 milionów euro.

Otrzymaliśmy mniej, dlatego teraz raz jeszcze musimy przeanalizować nasze plany, ale na pewno nie zrezygnujemy z głównych celów.

– mówi Radiu 90 Mariola Bolisęga, zastępca burmistrza Rydułtów:

Mariola Bolisęga: To co mamy zaplanowane to pobudzenie naszej strefy gospodarczej, czyli poszerzenie strefy gospodarczej, która obecnie obowiązuje, poszerzenie drogi i uruchomienie terenów, które są pomiędzy ulicami: Raciborską a Gajową. Był planowany inkubator dla przedsiębiorczości, w sferze środowiskowej mieliśmy tutaj zaplanowane instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców, teraz też będziemy musieli zweryfikować ten pomysł i zobaczyć czy taka ilość jest potrzebna tych instalacji. Jest planowane centrum obywatelskie na ulicy Ofiar Terroru oraz ożywienie ulicy Ofiar Terroru. Wszystkie te działania- w sferze środowiskowej, społecznej czy gospodarczej, mają jeden cel: pobudzenie i ożywienie Rydułtów.

Bo głównym problemem jest zmniejszająca się atrakcyjność Rydułtów jako miejsca do życia i do pracy:

Mariola Bolisęga: W trakcie diagnozy wyszło, że miasto Rydułtowy ma niesamowity potencjał i możemy być miastem, w którym się świetnie mieszka, gdzie mamy bardzo dobrą ofertę edukacyjną, kulturalną, gdzie będziemy pracować nad tym, by jakość powietrza była lepsza, stąd te działania w obszarze środowiskowym. To co jest najistotniejsze: rozwój lokalnej gospodarki, rynku pracy, który przełoży się na budżet miasta a te środki będą mogły być lokowane w inne przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców. Co jest fajne w tym programie to to, że w trakcie tych 9 miesięcy był dialog prowadzony z mieszkańcem, to jest wspólny pomysł, jaki chcemy realizować za te 3,5 miliona euro.

Oprócz przestrzeni miejskiej, zmieniać będzie się też sam urząd, posłuchajcie jak:

Dodajmy, że środki z Programu „Rozwój Lokalny” otrzymał też Cieszyn, to też ponad 3 miliony euro.

Oprócz tych dwóch miejscowości z naszego regionu z terenu województwa śląskiego otrzymały też: Żywiec, Zabrze i Zawiercie.; a w sumie 29 średnich i małych miast z całej Polski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024