Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

DVB-T2/HEVC w śląskim – telewizja na najwyższym poziomie

Facebook Twitter

W II kwartale 2022 r. przejdziemy na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVBT-2. Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Ale co to właściwie jest to całe DVB-T2?

Naziemna telewizja cyfrowa dociera do widzów w województwie śląskim głównie za pośrednictwem trzech, niezwykle efektownych stacji nadawczych. Maszt nadajnika w Mysłowicach o wysokości 358 metrów jest najwyższą budowlą w Polsce. Niewiele niższa jest konstrukcja w centrum nadawczym w Klepaczce w okolicach Częstochowy. Malowniczym położeniem wyróżnia się za to ośrodek radiowo-telewizyjny na szczycie Skrzycznego w Beskidzie Śląskim.

23 maja 2022 roku te i pozostałe nadajniki w regionie zaczną emitować większość programów telewizyjnych w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, wprowadzanym w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Co nadaje naziemna?

Jakie programy obejmie zmiana standardu? Telewizja naziemna oferuje ponad 30 kanałów, których większość można oglądać bezpłatnie. Sygnał można odbierać za pomocą anten ustawionych na dachu budynku lub w innych miejscach dających dobrą jakość obrazu. Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC nie będzie dotyczyło odbiorców telewizji kablowej i satelitarnej.

Widzowie w śląskim odbierają teraz 5 grup programów, czyli multipleksów (MUX):

MUX-1 (w województwie śląskim to kanał 21 lub 35 telewizora) – zawiera programy: TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
MUX-2 (kanał 39 lub 40) – to: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
MUX-3 (kanał 41 lub 34), a w nim: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
MUX-4 (kanał 24) – kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
MUX-8 (kanał 6, 7 lub 9), czyli: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 23 maja 2022 roku multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 będą nadawane wyłącznie w wersji DVB-T2/HEVC. Multipleks MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie.Kiedy dokładnie nastąpi zmiana?
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Co po zmianach?
Po uruchomieniu nadawania w DVB-T2/HEVC można się spodziewać bogatszego wyboru programów dostępnych w telewizji naziemnej. Technologia wykorzystana w nowym standardzie pozwala na umieszczenie w jednym multipleksie większej liczby kanałów.

Zmiana przyniesie widzom również ogromny postęp w jakości obrazu i dźwięku. DVB-T2/HEVC pozwala na nadawanie i oglądanie programów w standardzie obrazu High Definition (HD), a nawet, z odpowiednim telewizorem, Ultra HD (4K). Pozwala też nadawcom zastosować w filmach i audycjach bardziej przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

Ulepszony standard telewizyjny to również dobra wiadomość dla zainteresowanych telewizją hybrydową. DVB-T2/HEVC umożliwia korzystanie z jej usług na telewizorach podłączonych do internetu.

Nowy standard, nowe wymagania
Z punktu widzenia widza telewizji naziemnej, przejście na standard DVB-T2/HEVC nie odbędzie się automatycznie. Przed 23 maja 2022 roku warto sprawdzić kilka rzeczy.

Nie będzie konieczna zmiana anteny – programy telewizyjne będą odbierane w taki sam sposób, jak do tej pory. Ale nie każdy telewizor będzie współpracował z DVB-T2/HEVC. Odbiornik musi spełniać określone wymagania i dobrze jest sprawdzić w najbliższym czasie, czy nasz sprzęt jest odpowiedni. Pomoże w tym poradnik opublikowany na stronie gov.pl/CyfrowaTV, gdzie podano listę funkcji telewizora potrzebnych do odbioru w DVB-T2/HEVC.

Przystosowanie odbiornika do nowego standardu można też sprawdzić wykonując test odbioru próbnych emisji DVB-T2/HEVC. Na terenie województwa śląskiego już teraz nadawane są nowe wersje programów Telewizji Polskiej (na kanale 27, z nadajników w Mysłowicach, Klepaczce i na Skrzycznem) oraz TVN (kanał 38, Mysłowice). Jak przeprowadzić taki test na swoim telewizorze opisuje instrukcja na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Jeżeli ustalimy, że sprzęt nie jest dostosowany do DVB-T2/HEVC, a chcemy nadal korzystać z telewizji naziemnej, konieczny będzie zakup dodatkowego dekodera albo zupełnie nowego telewizora.

Nie daj się zaskoczyć
Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC to największa zmiana dla telewizji naziemnej w Polsce od czasu uruchomienia nadawania cyfrowego w 2013 roku. Aby za rok wciąż cieszyć się ulubionymi programami, warto wiedzieć jak najwięcej o tej zmianie. Wszechstronną informację o DVB-T2/HEVC znajdziemy przede wszystkim w serwisie gov.pl/CyfrowaTV oraz na stronach Emitel i UKE. Pomóc mogą też materiały publikowane przez producentów i sprzedawców sprzętu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj