Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

DW 929 w Świerklanach oficjalnie oddana do użytku. Ma być bezpieczniej i ciszej [FOTO]

Facebook Twitter

Kierowcy jeżdżą już tą drogą od dłuższego czasu, ale dopiero dziś (28.12.) została oficjalnie oddana do użytku. Mowa o drodze wojewódzkiej numer 929 z Rybnika do Świerklan, którą przebudowano na odcinku 4-ech kilometrów.

Prace trwały dwa lata i były dużym utrudnieniem dla kierowców, którzy musieli korzystać z objazdów. Wszystko trwało długo, bo zakres robót, które zostały przeprowadzone, był bardzo szeroki – mówił Radiu 90 dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który zarządza drogą Zbigniew Tabor.

Zbigniew Tabor: Ta droga praktycznie była całkowicie rozebrana, wybudowana od nowa. Dodaliśmy nowe funkcje, są ścieżki rowerowe, chodniki, nowe rondo. W związku z tym z całą pewnością poprawi się bezpieczeństwo, jakość podróży. Obniży się poziom hałasu. To była trudna inwestycja ze względu na technikę, którą musieliśmy zastosować. Teren tutaj, w tych rejonach podlega wpływom eksploatacji górniczej, stąd na powierzchni ujawniają się szkody. Musieliśmy stosować specjalne rozwiązania, materace pod tą drogą, żeby uchronić ją od uszkodzeń w przyszłości.

Droga została tak przebudowana, by służyła użytkownikom przez wiele lat. Ile? Dyrektor Tabor jest ostrożny w swoich deklaracjach.

Zbigniew Tabor: To zależy od kopalni. My drogi, które przebudowujemy, robimy w technologii dróg długowiecznych, czyli o zakładanym okresie eksploatacji 50 lat. Ale tutaj ze względu na to, co się dzieje pod ziemią, na co nie mamy wpływu, bardzo ostrożnie deklaruje ten czas. Gdyby tej eksploatacji górniczej nie było, tobyśmy mieli 50 lat. Natomiast z tą eksploatacją tylko kopalnia może powiedzieć, czy będzie eksploatowała zgodnie z tymi założeniami, które nam przekazała. Czy te wpływy eksploatacji będą większe? Na pewno będzie bezpieczniej, będzie wygodniej, będzie ciszej i mieszkańcy powinni być zadowoleni.

Z oddania do użytku drogi cieszył się także wójt gminy Świerklany, Tomasz Pieczka.

Tomasz Pieczka wójt Świerklan

Ta droga od dawna wymagała przebudowy –

mówił podczas dzisiejszej (28.12) uroczystości.

Tomasz Pieczka: Nawet były na tej drodze, ulica Rybnicka dwa wypadki śmiertelne. Z naszej strony już od 2016 roku staramy się, żeby ta droga była robiona, apele. Cały czas monitowaliśmy to. No i dzisiaj oficjalne otwarcie. Cieszymy się z tego niezmiernie. Przede wszystkim mieszkańcy się cieszą z tego, że ta droga już jest ukończona i myślę, że komfort jazdy się tu poprawi bezpieczeństwo i bezpieczeństwo wszystkich, którzy drogą i chodnikami będą się poruszać.

Dodajmy, że przebudowa drogi kosztowała ponad 56 milionów złotych. To jedna z ważniejszych tras w regionie, prowadzi z Rybnika do węzła autostrady A1 w Świerklanach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022