Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dwa Brzegi – niezwykła piosenka w czasach zarazy [WIDEO]

Facebook Twitter

Pamiętacie dwa banery, które zawisły po obu stronach granicznej Olzy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie? „Tęsknię za Tobą Czechu” i odpowiedź z czeskiej strony. Teraz przyszedł czas na piosenkę, która powstała w ekspresowym tempie.

fot. Mariusz Jaszczurowski

Nie możemy się spotykać, a to do niedawna było takie normalne

– mówi Bogdan Bartnicki z zespołu „Bartnicky”, który wspólnie z zespołem „Izabel” z Czeskiego Cieszyna nagrali piosenkę. Symbolicznie łączy oba brzegi Olzy. Utwór „Dwa brzegi/Dva břehy”, to kontynuacja wzajemnej polsko-czeskiej komunikacji na obu brzegach Olzy po zamknięciu granicy.

Piosenka powstała we współpracy z zaprzyjaźnionym zespołem „Izabel” z Czeskiego Cieszyna. Utwór opowiada o ponownym podziale dwóch Cieszynów w związku z epidemią i koronawirusem. Polacy nie mogą wyjechać do Czech, Czesi nie mogą wyjechać do Polski. W zasadzie wynikiem tego było powieszenie dwóch banerów po obu stronach Olzy. Polska strona wywiesiła „Tęsknię z tobą Czechu”, na co gitarzysta z całą ekipą zespołu „Izabel” odpowiedzieli swoim banerem „A my za tobą Polaku”.

 

Pochodzący z Gródka wokalista obecnie mieszka w Raciborzu i tam też stworzył swoje partie wokalne, czeska strona nagrała swoją część w studiu nagrań w Trzyńcu. Jeszcze przed wprowadzeniem wszystkich obostrzeń udało się klip zgrać i nagrać do niego obrazy.

Było szybkie łączenie po telefonach. Chłopaki, cała ekipa z „Izabel” zadzwoniła do nas, do zespołu „Bartnicky” i w zasadzie w tydzień nagraliśmy cały utwór. Wszystko odbywało się bardzo szybko. Na zasadzie internetów, wideokonferencji. Jak wiadomo od dwóch tygodni były różnego rodzaju obostrzenia, kwarantanny. Nie było łatwo, ale zespoły obydwa połączyły się wirtualnie i piosenka mogła być zarejestrowana. Życzymy wszystkim miłego odbioru. Słuchajcie, lakujcie i zapraszamy.

„Dwa brzegi – klip o dwóch brzegach Olzy możecie zobaczyć i posłuchać na naszej stronie internetowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj