Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dwa serduszka na nakrętki w Czerwionce Leszczynach

Facebook Twitter

Czerwone pojemniki to z jednej strony działania ekologiczne z drugiej możliwość pomagania. Chodzi o konstrukcje w kształcie serca, do których można wrzucać plastikowe nakrętki. Takie pojemniki w kształcie serc zakupione zostały przez Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-leszczynach.

fot.czerwionka-leszczyny.pl

Jedno z nich znajduje się obok budynku Urzędu, przy ulicy Parkowej w Czerwionce, drugie – w Leszczynach, obok ZGM-u.

Akcja ma wymiar proekologiczny, ponieważ uczy selektywnego gromadzenia odpadów, jednak przede wszystkim może pomóc potrzebującym. Kiedy pojemnik zapełni się nakrętkami, oddaje się je do firmy recyklingowej, która za każdy kilogram nakrętek przekazuje konkretną kwotę na rzecz potrzebującej osoby. W tym przypadku, w pierwszej kolejności zebrane nakrętki pomogą nastolatce z Czerwionki-Leszczyn.

Oliwka ma obecnie 14 lat, urodziła się z ciężką neurometaboliczną chorobą, której objawami są padaczka lekoodporna, porażenie mózgowe i znacznie obniżone napięcie mięśniowe.

W Polsce nie ma szans na operację, gdyż przypadek Oliwki jest bardzo trudny i lekarze obawiają się, że mogłaby jej po prostu nie przeżyć. Istnieje bardzo duże ryzyko komplikacji po zabiegu, a my nie jesteśmy w stanie znosić dłużej cierpienia naszego dziecka. Udało się nam znaleźć klinikę w Niemczech, która podejmie się leczenia Oliwki. Jego koszt jest ogromny, ale wciąż czekamy na ostateczny kosztorys. Córeczka cierpi również z powodu pogłębiającej się skoliozy. Skrzywiony kręgosłup utrudnia oddychanie i uciska na płuca, powodując częste infekcje. Nie pozwólmy, by codzienny ból odebrał jej radość i uśmiech. Wierzymy w dobroć i Wasze otwarte serca!

– mówią rodzice dziewczynki, Klaudia i Michał Hajdukowie.

Jakie nakrętki można wrzucać do pojemników w kształcie serca?

Nawet przy segregacji odpadów, można pomagać potrzebującym. Do pojemnika można wrzucać wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na ich kształt, kolor i wielkość. Mogą być to nakrętki po napojach czy produktach spożywczych, ale także po chemii gospodarczej, płynach do mycia, szamponach. Muszą one jednak być wykonane z plastiku – jeżeli mają np. tekturowe lub papierowe elementy, należy je przed wrzuceniem usunąć. Ważne, żeby do nakrętek nie dorzucać również innych przedmiotów. Dzięki tym serduszkom każdy, kto zbiera nakrętki, będzie miał miejsce, gdzie może je zostawić, wspierając osoby potrzebujące.

– wyjaśnia Elżbieta Student, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

W pierwszej kolejności nakrętki zebrane do pojemników w Czerwionce i Leszczynach trafią do Oliwii Hajduk.

Rodzice lub fundacje, które walczą o zdrowie chorych dzieci z terenu Czerwionki-Leszczyn mogą również skorzystać z tego typu pomocy. Zgłoszenia trzeba przesyłać na adres: rp.s@czewionka-leszczyny.com.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj