Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dworzec w Raciborzu po przebudowie będzie gotowy w lutym 2024: „Nowoczesny, industrialny”

Facebook Twitter

Ponad 30 milionów złotych będzie kosztowała przebudowa dworca kolejowego w Raciborzu. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, który ma 581 dni na przeprowadzenie wszystkich prac. Racibórz czekał na te prace od 25 lat, dworzec został zniszczony w czasie powodzi tysiąclecia.

fot.raciborz.pl

PKP podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca firmą Texom. Łączny koszt inwestycji to 30 048 000 zł brutto. Realizację inwestycji zaplanowano na 581 dni od daty podpisania umowy. Zakończenie przebudowy przewiduje się na luty 2024.

Członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiowski podkreślał, że będzie część kolejowa z poczekalnią czy miejscami dla pracowników kolei, przy budynku dworca powstaną parkingi, także parking dla rowerów, a to co najbardziej interesujące to taras z zielenią i ławeczkami, jaki powstanie na pierwszym piętrze dworcowego budynku. Część dworca będzie wynajmowało miasto.

Miasto zadeklarowało wynajmowanie 712 m2 powierzchni, dzięki czemu dworzec, który powstanie będzie mógł zachować swoje rozmiary. Wynajmowana przez miasto powierzchnia to prawie połowa całej powierzchni użytkowej budynku. Należy podkreślić, że bez tego typu zobowiązania ze strony miasta, nowy dworzec rozmiarami znacznie odbiegałby od tego co widzimy na wizualizacjach przez co wrażenie również estetyczne efektu końcowego byłoby o wiele mniejsze.

– informują urzędnicy z Raciborza.

fot.raciborz.pl

Jeszcze w czasach, gdy byłem kandydatem na urząd Prezydenta Miasta Racibórz, w październiku 2018 roku, podczas Śląskiej Konwencji Wyborczej, Premier RP Mateusz Morawiecki mówił o potrzebie przebudowy dworca w Raciborzu. Już wtedy udało się aby temat był obecny na szczeblu rządowym, a jako miasto dołożyliśmy wszelkich starań by ostateczny projekt spełnił pokładane w nim nadzieje raciborzan.

– podkreśla Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

PKP zmieniło koncepcję i odeszło od planu, by w Raciborzu był jedynie przystanek kolejowy:

Racibórz to duże miasto, zasługuje na dworzec z prawdziwego zdarzenia. To będzie wizytówka tego miasta.

– powiedział członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiowski. Nowy budynek będzie nowoczesny, ekologiczny, z wyglądu dość industrialny.

fot.raciborz.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj