Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dyrektor Elektrowni Rybnik o nowym projekcie i stawianiu na gaz

Facebook Twitter

Elektrownia Rybnik wdraża projekt budowy nowego źródła niskoemisyjnego. Ma to być blok gazowo- parowy o mocy ok. 800 MW. Tymczasem jak zapewnia dyrektor Elektrowni Rybnik, Krzysztof Matula, podstawowym paliwem w Elektrowni Rybnik w najbliższych latach będzie węgiel z górnośląskich kopalń.

fot.mat.prasowe

Podstawowym paliwem zamiast węgla ma być gaz ziemny wysokometanowy w ilości około 1 mld m3 rocznie, z potencjalną możliwością współspalania wodoru, z pierwszym terminem dostaw na 2027 rok.

-czytamy w przesłanej w piątek (15.01.) przedpołudniem informacji prasowej.

Pomysł skrytykowała Górnicza Solidarność, bo odejście elektrowni od węgla i przejście na gaz oznacza problem dla kopalń, które nie mają gdzie sprzedawać węgla. Te apelowały, by zmodernizować bloki elektrowni na nową technologię spalania węgla.

Kolejna przesłana do naszej redakcji informacja, to wywiad z Krzysztofem Matulą, dyrektor rybnickiej elektrowni, który odpowiada na pytania o przyszłość węgla w Elektrowni Rybnik.

Czy budowa nowego źródła będzie jednoznaczna z zaprzestaniem spalania węgla w zakładzie?

Krzysztof Matula: W żadnym wypadku. Budowa nowego bloku gazowego nie oznacza natychmiastowego wyłączenia obecnie pracujących bloków węglowych. Nadal przez najbliższe lata będą one stanowiły podstawę produkcji energii z Elektrowni Rybnik, zgodnie z przewidzianym harmonogramem działania. Węgiel pochodzący z górnośląskich kopalń stanowi paliwo bazowe dla obecnie pracujących bloków, dlatego też utrzymamy w tym zakresie ciągłość dostaw. Oba źródła – węglowe i gazowe – będą pracować w Elektrowni równolegle. Ale raz jeszcze podkreślam – węgiel był i będzie naszym głównym paliwem w najbliższych latach. Natomiast by sprostać coraz bardziej wyśrubowanym normom ochrony środowiska stale modernizujemy nasze aktywa i dostosowujemy je do wymagań UE.

Co budowa nowego bloku gazowego oznacza dla Elektrowni Rybnik?

Krzysztof Matula: Rybnicka elektrownia to zakład, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 50-lecie. Przez wszystkie lata działalności naszym priorytetem była produkcja energii elektrycznej zgodnie z normami ochrony środowiska i dbałością o społeczność lokalną. Planowana budowa bloku gazowego w Rybniku wychodzi naprzeciw takim działaniom i pozwoli nie tylko na odtworzenie mocy elektrowni w przyszłości w zgodzie z przepisami UE, ale także na utrzymanie miejsc pracy załogi.

Jaka była geneza decyzji o budowie bloku gazowego w Rybniku?

Krzysztof Matula: Dla elektrowni priorytetem zawsze było działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostosowanie się do zmieniających się wymogów rynkowych i środowiskowych. Wszystkie decyzje produkcyjne i inwestycyjne są podejmowane w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku, a przez wszystkim Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024