Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dyrektor muzeum w Raciborzu o mumii: „To była bardzo atrakcyjna kobieta”. Wyniki najnowszych badań

Facebook Twitter

Na to badanie czekała blisko 3 tysiące lat. Ale opłacało się, wiemy, że ma zdrowe zęby i nie miała poważniejszych urazów. Mumia z raciborskiego muzeum przeszła dokładną diagnostykę rezonansem. To jej pierwsze takie badanie, przy okazji pokuszono się o wykonanie portretu przyżyciowego. Właśnie przedstawiono najnowsze wyniki badań.

Miała więcej niż dwadzieścia, ale mniej niż trzydzieści lat. Wreszcie można zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądała raciborska mumia. Romuald Turakiewicz dyrektor raciborskiego muzeum przyznaje, że mumia wcześniej była badana, ale tylko za pomocą zdjęć Roentgena, teraz najstarsza pacjentka z Raciborza miała pełną diagnostykę za pomocą najnowszych technik rezonansu magnetycznego.

Romuald Turakiewicz: Badania był prowadzone w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie, bardzo ważnej jednostce na mapie medycznych placówek w Polsce.

Radio 90: Czyli między innymi pacjentami wjechała mumia?

Romuald Turakiewicz: Właściwie tak to było. Zorganiozwaliśmy to w ten sposób, żeby nie było tego kontaktu między ludźmi, a akurat tym badanym obiektem, natomiast oczywiście na tym samym sprzęcie przy zachowaniu pełnej dezynfekcji i całkowitej staranności. Nie ma specjalistycznego sprzętu do badania mumii, musimy korzystać z tego co mamy dla ludzi. Pokazujemy portret przeżyciowy tej zmarłej kobiety, moim zdaniem bardzo atrakcyjnej kobiety. Będą też podane wszystkie dokładne wyniki tych badań, będą podane zchorzenia, na jakie cierpiała, problemy zdrowotne. To wszystko da się odczytać przy tych metodach.

Badanie przeszła szybko, bo nie trzeba było pacjenta przygotowywać ani zbierać wywiadu – śmieje się prof. Andrzej Urbanik, szef Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. Badanie przebiegało dokładnie tak samo, jak u żywego człowieka. Już zdjęcia rentgenowskie wiele pokazywały, co kryją pod bandażami mumie, tomografia komputerowa pozwoliła zajrzeć jeszcze głębiej.

prof. Andrzej Urbanik: W niektórych badaniach trzeba się wkuć do żyły, żeby podać środek kontrastujący, tu po prostu układa się pacjenta i wykonuje się tak samo badanie.

Radio 90: Pacjent się nie wierci.

prof. Andrzej Urbanik: Pacjent jest bardzo dobrze współpracujący. Tomografia komputerowa ma kilkaset lepszą rozdzielczość tkankową, tzn. jeżeli w RTG widzimy jakąś masę, to tu jest szansa, że tę masę możemy rozłożyć na różne elementy, fragmenty o różnych gęstościach. To jest znakomita rzecz, co więcej możemy to jeszcze zmierzyć. Takie możliwości, jakie daje w tej chwili tomografia komputerowa, rezygnuje się w części odwijania tych mumii.

Jak zaznacza prof. Urbanik, badanie tomografem pokazuje też, na jakie choroby cierpieli i umierali ludzie tysiące lat temu.

prof. Andrzej Urbanik: U naszej pacjentki właściwie nie stwierdziliśmy żadnych chorób. Jako ciekawostkę podam, że Egipcjanie mieli w większości bardzo zniszczone zęby łącznie z faraonami. Na przykład Ramzes II, największy faraon w historii Egiptu miał ogromne zmiany, jeżeli chodzi o stomatologię. Miał ubytki, ropnie, prawdopodobnie mógł nawet sepsy dostać i umrzeć- tak sądzą badacze. Ona ma wszystkie zęby w bardzo dobrym stanie, prawdopodobnie w ogóle była panią w wyższej półki, ale oprócz tego sposób odżywiania. Jest to zadziwiające, że ma taki dobry stan uzębienia.

 

Doktorowi Andrzejowi Czubakowi z Instytutu Ekspertyz Sądowych udało się również odtworzyć to, jak mogła wyglądać raciborska Egipcjanka. Nie ma wątpliwości, będzie teraz twarzą muzeum. Jak przyznaje Iwona Mogielnicka kierowniczka działu oświatowego raciborskiego muzeum, w planach już jest wykorzystanie jej wizerunku.

Radio 90: Teraz pewnie będzie wielki efekt, kiedy obok mumii stanie jej zdjęcie.

Iwona Mogielnicka: Tak, my już jesteśmy zachwyceni. Wszyscy ci, którzy przyjdą tutaj myślę, że też będą zauroczeni, zaskoczeni mamy taką nadzieję, że pozytywnie. Zaskoczymy wszystkich wizerunkiem naszej Dżed-Amonet-ius-anch. Wreszcie wiemy, jak ona wyglądała. Myślę, że wykorzystamy tę twarz, niejednokrotnie się będziemy teraz tym chwalić, wykorzystamy to do różnych materiałów promocyjnych. Będzie to na pewno taki element, który będzie działał na plus, będzie przyciągał frekwencję. Mamy plany zmiany aranżacji wystawy, chcemy ją poszerzyć, unowocześnić, wprowadzić multimedia. Wprowadzić nową narrację rozbudowaną o te wszystkie wyniki badań, których teraz już będziemy posiadaczami i będziemy z nich korzystać.

Poniżej zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024