Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu: „Odbieramy każdą grupę krwi”

Facebook Twitter

"Odbieramy każdą grupę krwi, nikomu nie odmawiamy" - mówi Gizela Kowol dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu, pytana przez nas o to, czy wszystkie grupy są odbierane.

Oddaj krew
fot. pixabay.com

Po naszych wczorajszych (11.07.) informacjach o kolejnej zbiórce krwi, piszą do nas słuchacze, którzy gdy chcieli się zarejestrować, otrzymali komunikat ze strony RCKiK, że „Twojej grupy krwi aktualnie nie pobieramy”. Jak piszą, oboje mają grupę B+ i nie była to pierwsza taka sytuacja.

To niemożliwe

odpowiada Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu:

Gizela Kowol: W okresie letnim pobieramy wszystkie grupy krwi. Nie ma wybierania ze względu na to, że statystyki mówią same za siebie. W okresie letnim zawsze brakuje krwi. Obojętnie jaka grupa, bierzemy wszystkich. Są momenty takie, że dzisiaj jest potrzebna nam 0Rh- minus, a jutro może być inna, ale w lecie nie ma żadnego wyboru, bo każda krew jest potrzebna.

Niewykluczone, że krwiodawcy chcieli oddać składniki krwi takie jak osocze lub płytki i tu nasz magazyn mógł być pełen

– dodaje dyrektor:

Gizela Kowol: Jest pobierana krew i oprócz tego składniki, może być osocze i płytki, na to mogły być już statystyki pełne. Stan krwi zmienia się jak w kalejdoskopie.

Najbliższa zbiorka krwi w środę (13.07.) w Lyskach przed Urzędem Gminy. Wczorajsza (11.07.) akcja przed rybnicką elektrownią wypadła kiepsko. Zgłosiło się zaledwie 10 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024