Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dyrektor Tlołka: Wiadomość o likwidacji Famuru wstrząsnęła nami

Facebook Twitter

Wiadomość o likwidacji Famura, dawnej Rybnickiej Fabryki Maszyn i zwolnieniach grupowych wstrząsnęła nami- przyznaje w rozmowie z naszym reporterem Arkadiuszem Żabką Małgorzata Tlołka zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Do końca czerwca pracę stracą 193 osoby:

Wstrząsnęło to nami tak samo, jak całym rybnickim środowiskiem. Na ten moment rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Famur, zwolnionych zostanie 193 osoby, do końca czerwca. Nie wiemy, ile z tych osób będzie miało uprawnienia do świadczeń emerytalnych, te dane są w trakcie weryfikowania. Kontaktowaliśmy się dzisiaj z przedstawicielem firmy, kontaktowaliśmy się dzisiaj z przedstawicielem firmy, zaproponowaliśmy pomoc. Oczywiście przy rejestracji, przy wypełnianiu dokumentów, przygotujemy ulotkę, żeby mogli wiedzieć, pod jakim kontaktem mogą o te informacje prosić.

Spółka Famur podjęła decyzję o likwidacji zakładu w Rybniku i pozostawieniu zakładu w centrali w Katowicach. Jak wylicza, sprzedaż przenośników górniczych zmniejszy się w tym roku o 22 miliony złotych. To efekt konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia z Polskiej Grupy Górniczej. To na razie jedyne zwolnienie grupowe na terenie działania rybnickiego PUP-u. Do tej pory tylko dwie firmy zgłosiły zwolnienie w sumie czterech pracowników. Jak podkreśla zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Tlołka, do urzędu cały czas spływają wnioski o pożyczki i dofinansowanie wynagrodzeń:

Setki wniosków o pożyczki i o dofinansowanie wynagrodzeń dla osób samozatrudnionych bądź dla osób, które zatrudniają pracowników. Jeśli chodzi o pożyczki, na ten moment wpłynęło nam ponad 3200 wniosków. Jeśli chodzi o dofinansowanie wynagrodzeń- 84 wnioski, natomiast jeśli chodzi o wsparcie dla osób samozatrudnionych 98 wniosków.

Na dziś bezrobocie w mieście Rybniku wynosi 3,3% w rybnickim powiecie 5,2%.

Czytaj więcej:

Koronawirus jeszcze nie uderzył mocno w rynek pracy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023