Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Dyrektorzy i nauczyciele muszą tak zorganizować pracę, by tornister był lekki

Facebook Twitter

To, że tornistry uczniów są przeciążone, wiemy od dawna. Akcja ważenia tornistrów, którą zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej 1 października, po raz kolejny to udowodniło. My pytamy, co zamierza zrobić Kuratorium Oświaty, by rozwiązać ten problem.

Śląski Wicekurator Dariusz Domański uważa w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że dyrektorzy muszą tak zorganizować pracę, by tornister był lekki:

Ja jako wicekurator mogę wyraźnie podkreślić, że dyrektorzy i do tego zobowiązujemy jako kuratorium są w obowiązku zorganizować pracę szkoły w taki sposób – jeżeli tornister dziecka jest ciężki – aby zagwarantować możliwość pozostawienia podręczników, czy to w klasie, czy w szafkach w szkole. To nie jest naprawdę bardzo trudne, aby to dziecko nie było obciążone.

Radio 90: Z czego się uczyć wtedy w domu?

To jest właśnie pytanie, w jaki sposób dyrektor zorganizuje pracę razem z nauczycielem. Ten proces dydaktyczny jest bardzo ważny i można byłoby dzieciom nie zadawać na weekend zadań domowych, żeby dzieci jednak te podręczniki zostawiały w szkołach i jest to możliwe – kontynuuje Dariusz Domański, śląski wicekurator.

Radio90: A co w tygodniu?

Być nauczycielem to też jest sztuka. Umiejętnie tak uczyć, tak prowadzić proces dydaktyczny, aby zminimalizować przekazywanie uczniom wykonywanie zadań w domu – dodaje Dariusz Domański, śląski wicekurator.

Podwójne podręczniki w domu i w szkole zdaniem wicekuratora Domańskiego, to nie jest dobre rozwiązanie:

Byłoby to dodatkowym obciążeniem. Ja bym proponował jednak, żeby nauczyciel tak postarał się przeprowadzić lekcję, aby tornister nie był przeładowany i uczeń przychodził i miał te podręczniki w klasie. Oczywiście są takie sytuacje, gdzie nauczyciel musi zadać do domu i ten podręcznik musi być wzięty do domu. Natomiast nie sądzę, że w stu procentach jest to potrzebne. Jestem przekonany jako były nauczyciel, że te podręczniki można zostawić również w szkole, na ławce, w szafkach. Jest to trudne, dlatego jest to policzone nie na okres jakiś symboliczny, miesięczny, ale rozpoczynamy po prostu proces edukacyjny wszystkich, którzy biorą udział w tym zadaniu – dodaje Dariusz Domański, śląski wicekurator.

Ile powinien ważyć szkolny tornister? Nie powinien przekraczać 10% wagi ucznia. Tymczasem rekordzista podczas niedawnego ważenia miał 8-kilogramowy tornister.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj