Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dywany kwietne z Raciborza na nietypowej wystawie

Facebook Twitter

Czy dywany kwietne z Raciborza trafią na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - tego na razie nie wiadomo. Ale w centrum miasta można zobaczyć wystawę poświęconą temu wydarzeniu.

Dywany kwietne z Raciborza
Fot. Muzeum w Raciborzu

Dywany kwietne z Raciborza – to tradycja warta kultywowania

Wyjątkowy zwyczaj z okolic Raciborza na plenerowej wystawie w centrum miasta. Na ulicy Długiej w Raciborzu stoją plansze, na których oglądać można kwietne dywany układane na uroczystości Bożego Ciała. Jak przypominają w raciborskim muzeum, w 1. połowie XX wieku dywany przygotowywano z pociętego sitowia-tataraku, dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto tworzyć chodniki z kwiatów, paproci i farbowanych trocin. Muzealnicy mają nadzieję, że zwyczaj nie zaginie i trafi na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO. W 2021 r. w Paryżu na taką listę wpisano tradycję układania dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała w Spycimierzu (to woj. łódzkie), oraz w kilku miejscowościach województwa opolskiego.

Na pytania od kiedy zwyczaj ten jest kultywowany pada najczęściej odpowiedź, że układali dywany od zawsze. Z informacji uzyskanych w terenie wynika, że w 1. połowie XX wieku dywany przygotowywano z pociętego sitowia-tataraku, dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto tworzyć chodniki z kwiatów, paproci i farbowanych trocin. Przygotowania do układania dywanów rozpoczynają się dzień przed Bożym Ciałem. Trzeba nazbierać na łąkach i w ogrodach kwiaty i paprocie, skosić świeżą trawę. Niestety zauważamy niekorzystne zmiany zwyczaju – zamiast układać piękne kompozycje z roślin lub farbowanych trocin niektórzy ułatwiają sobie pracę i kładą na trasie procesji tekstylne tepichy. Inni całkowicie zarzucają kultywowanie tej tradycji wiedząc, że łączy się ona z ciężką pracą.

 Pod koniec 2021 r. w Paryżu, wpisano na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO, tradycję układania dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała w Spycimierzu (woj. łódzkie), Kluczu, Olszowej Zalesiu Śląskim i Zimniej Wódce (woj. opolskie). Warto zadbać, by raciborskie dywany również znalazły się na tej Liście, a zwyczaj został zachowany i przekazany kolejnym pokoleniom

– czytamy na stronie muzeum w Raciborzu.

Fot. Muzeum w Raciborzu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj