Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”. Wystawa w Rybniku

Facebook Twitter

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na wystawę „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci” przedstawiającą losy osób, służących w czasie II wojny światowej w wojsku niemieckim, a żyjących na ziemiach polskich. Wystawę można zobaczyć od 9 listopada do 15 stycznia 2022 roku.

fot.pixabay.com

Podczas drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto, w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się obywatelami państwa polskiego.

Ekspozycja powstała na podstawie relacji blisko 50 mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, którzy po dziesięcioleciach milczenia odważyli się opowiedzieć o swych trudnych przeżyciach. Dla wielu „dziadków z Wehrmachtu” była to ostatnia szansa na zrelacjonowanie wspomnień.

Scenariusz wystawy obejmuje nie tylko wojenny szlak tych świadków historii, ale także czasy ich dzieciństwa i młodości, środowisko, w którym dorastali oraz życie po wojnie.

Prezentacja jest wyjątkową lekcją historii, szczególnie dla żyjących na Śląsku młodych ludzi, którzy nie zawsze są świadomi tego, że w przeszłości także ich rodziny mierzyły się z dramatycznymi wyborami.

Wystawa jest wspólnym projektem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Genius Loci-Duch Miejsca.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021