Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Działkowcy nadal bez wody, patrzą jak umierają rośliny i warzywa [WIDEO]

Facebook Twitter

Patrzą jak na ich oczach umierają warzywa i rośliny. Ponad stu działkowców w Rybniku od początku sezonu jest bez wody. Ta została zakręcona, bo rurociąg jakim była doprowadzana jest nieszczelny i straty wody były zbyt duże.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Działki należą w większości do byłych i obecnych pracowników Elektrowni Rybnik. W 2016 roku ówczesny dyrektor Elektrowni EDF w Rybniku zobowiązał się, że sfinansuje podłączenie sektorów do sieci z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nowym rurociągiem.

Jednocześnie zobowiązał działkowców o wystąpienie o warunki techniczne. Ci złożyli stosowne dokumenty. Jednak półtora roku temu zmieniła się struktura właścicielska i nowy właściciel Elektrowni PGE nie chce dostarczać wody działkowcom. Dariusz Kralka, prezes Stowarzyszenia Ogrodowego „Energetyk” przypomina, że zapowiedzi nowego właściciela elektrowni były zupełnie inne:

PGE przejmując EDF wystosował do wszystkich podmiotów, z którymi współpracuje list z informacją, że będzie nadal kontynuował prospołeczną politykę, że będzie wspierał lokalne inicjatywy, natomiast myśmy tego nie odczuli, a wręcz przeciwnie – mówił Dariusz Kralka.

Jestem gotowy uczestniczyć w mediacjach pomiędzy stronami – zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Radio 90: Czy może Pan coś zrobić jako Prezydent Miasta?

Spróbujemy się włączyć w jakieś mediacje, bo już szkoda działkowców. W tym momencie przyjrzę się sprawie.

Radio 90: Mamy 21 wiek, czy cofamy się do średniowiecza, szkoda.

Warzyw szkoda, ludzi szkoda Panie Redaktorze. Spróbuję jakoś po mediować, bo sprawa powinna być załatwiona szczególnie w tym upale.

Rozmowy łatwe pewnie nie będą, bo jak powiedział nam poseł Grzegorz Janik, który rozmawiał z dyrekcją Elektrowni, rurociąg, którym doprowadzana była woda jest dziurawy i nie ma szans na powtórne napełnienie:

Ja rozmawiałem z kierownictwem Elektrowni Rybnik i ten rurociąg, który dostarczał wodę jest tak w złym stanie technicznym, że elektrownia nie jest w stanie go naprawić, żeby woda biegła tym rurociągiem do działek. Ja stanąłem po stronie mieszkańców, ale przekonywano mnie, że ze względów technicznych jest niemożliwe, żeby ta woda została puszczona.

Radio 90: Nawet na okres 2 miesięcy?

Ja też o tym mówiłem, że są wakacje, że są dzieci oni twierdzili, że nie. Możemy do tematu wrócić, czy na okres wakacji, czy na okres dwóch miesięcy, ale ponoć są takie wycieki, bo ten rurociąg jest dziurawy.

Czy w tym sezonie do czasu wybudowania nowego rurociągu woda zostanie dostarczona dotychczasowym czekamy na odpowiedź rybnickiej elektrowni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj