Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzieci proszą kierowców o bezpieczną jazdę. Profilaktyczna akcja w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

"Żyj i pozwól żyć innym" - to nazwa ogólnopolskiej kampanii mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Rybniccy policjanci kolejny raz włączyli się te działania, wszystko po to ograniczyć ilość kolizji i wypadków na drogach.

Kluczem do tego jest zmiana zachowań użytkowników dróg, zwłaszcza kierowców. O to apelują do nich dzieci, które mundurowi poprosili o pomoc. Mówi aspirat Daniel Żurawski z rybnickiej drogówki.

Daniel Żurawski: W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzone są działania dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poprosiliśmy uczniów szkół podstawowych, aby w sposób taki spontaniczny, oryginalny przekazali kierowcom, co czują i czego oczekują, podczas gdy przechodzą na przejście dla pieszych. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się pogłębić tę świadomość, jak bardzo ważną rolę ogrywa zachowanie kierowców na przejściu dla pieszych. Chcemy podnieść świadomość na temat indywidualnego i bezpośredniego wpływu kierowców na bezpieczeństwo pieszych.

aspirat Daniel Żurawski WRD Rybnik

W akcji wzięli udział między innymi uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Rybniku. Mówią siódmoklasiści: Inga, Alicja i Bartek.

To jest akcja żyj i pozwól żyć innym (…) żeby uważać na drogach, żeby być bardziej ostrożnym(…)

Takie akcje są bardzo potrzebne, chętnie bierzemy w nich udział i mamy swoje powody

– mówi dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego numer 10 w Rybniku, w skład którego wchodzi SP 2, Ewa Jankowska.

Ewa Jankowska: Akcja „Żyj i pozwól żyć innym” jest dla nas bardzo istotna i ważna. Tym bardziej że jesteśmy szkołą, która jest przedzielona ruchliwą ulicą Wodzisławską. Przemieszczamy się non stop. Nie jest łatwo. Jest tzw. „pani stopka ” kolokwialnie mówiąc, pani przeprowadzająca dzieci z jednego budynku do drugiego. Mamy czasami do czynienia z taki sytuacjami, że samochód nie zatrzymuje się. Kierowca uważa, że ma pierwszeństwo i bywało niebezpiecznie. Dzięki policji, naszym zabiegom potrafimy to jakoś ujarzmić.

Ewa Jankowska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 10 w Rybniku

W akcję włączyły się także przedszkolaki ZSP 10, mówi wicedyrektor placówki, Barbara Karpiak.

Barbara Karpiak: Malowały dyplomy, które mają być wręczone prawdziwym kierowcom, super kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie. Dbają o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo tych, którzy są na drodze. A przede wszystkim dzieci, które spieszą do przedszkola. Dzieci są bardzo dumne, że mogły narysować tego typu dyplom i bardzo się przykładały do wykonania tej pracy. Dyplomy są kolorowe. Myślę, że kierowcy, którzy je otrzymają, będą bardzo zadowoleni.

Beata Karpiak wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 10 w Rybniku

A na finał akcji w przyszłą środę (21.09.) policjanci będą kontrolowali samochody, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Kierowcy, którzy będą poruszali się zgodnie z przepisami, otrzymają przygotowane przez dzieci dyplomy, ci którzy złamią przepisy… gwóźdź – przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj