StartKultura

Dzieci Rybnika uwiecznione na fotografiach

Podczas wernisażu odbędzie się także minirecital zespołu 6na6.

Agnieszka Fałat – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Wrocławskiej. Zawód wyuczony Nauczyciel Historii oraz Architekt Krajobrazu i Wnętrz, zawód wykonywany z zamiłowania – fotograf i szczęśliwa mama dwojga urwisów.

Dzięki swojej pasji do dzieci, piękna i architektury stworzyła nowatorski sposób na fotografię dziecięcą , przedszkolną i szkolną. Pomysł, który tak odróżnia jej fotografię od innych to spontaniczne ujęcia dzieci w dowolnie wybranych sceneriach, odpowiednio dobrane rekwizyty, a niekiedy nawet kostiumy. Celem Agnieszki Fałat jest nie tylko wykonanie pamiątkowej fotografii, ale ukazanie charakteru dziecka, grupy, miejsca, np. szkoły. Nie ustawia i nie reżyseruje sztywno ujęć, ale pozwala fotografowanym dzieciom na bycie sobą.  Podstawą jej działania to indywidualne podejście do każdej  fotografowanej osoby, wydobycie jej najlepszych cech, pokazanie zainteresowań i w końcu uwiecznienie tego co najpiękniejsze – dziecięcej radości.

Na wystawę składają się prace wykonane na przestrzeni czterech miesięcy tego roku osadzone w wielu plenerach miasta ukazując jego różnorodność i niewątpliwy urok.  Celem autorki było nie tylko uwiecznienie na fotografii dzieci i ich charakterów, ale również często nie docenianej architektury typowej dla śląska jakimi są familoki czy kopalnie.  Wesołe twarze dzieci tchnęły nowe życie w zapomniane czy „opatrzone” już ulice i miejsca naszego miasta nadając im nowy, świeży wyraz.
Podczas tworzenia fotografii do wystawy autorka miała także okazję do wykorzystania swoich pozostałych pasji jakimi są historia i nauczanie. Sesje zdjęciowe z przyjemnością łączyła z opowieściami o historii miejsc, w których miały one miejsce.

Zostaw komentarz