Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzieci zdrowe, dzieci chore w przychodniach

Facebook Twitter

Czy można umówić się z pediatrą na wizytę w przychodni? Takie pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek. Mieszkanka Wodzisławia chciała zarejestrować swoje dzieci, które nie mają infekcji, ale mają inne problemy zdrowotne.

Fot. gis.gov.pl

Zaproponowano jej teleporadę:

Od połowy lutego moje dziewczyny mają problemy zdrowotne niezwiązane z żadnymi infekcjami. Oczywiście odkładam te wizyty, coraz bardziej wydaje mi się, że jakiś lekarz powinien je zobaczyć. Dostałam informację, że tylko teleporada wchodzi w grę, natomiast przyjmowane są dzieci zdrowe na szczepienia. Ja uważam, że moje dzieci są zdrowe, nie mają kataru, nie kaszlą, nie mają gorączki, nawet stanu podgorączkowego, ale mają inne rzeczy, które powinni obejrzeć specjaliści i dlatego chciałam to skonsultować ze specjalistą. Irytuje mnie to, że zdrowe dzieci przyjmowane są na szczepienia, a nie można przyjść ze zdrowym dzieckiem, które boryka się z innymi problemami zdrowotnymi, niż infekcja.

Jak wiecie z wiadomości Radia 90, obowiązkowe szczepienia wróciły. Wykonuje się je jednak przede wszystkim dzieciom do 24 miesiąca życia, w ich przypadku zachowanie tych terminów jest bardzo ważne. Krztusiec u noworodka może być śmiertelny. Jak udało nam się dowiedzieć: nie są w tej chwili wzywane na szczepienia dzieci starsze, w wieku przedszkolnym i szkolnym, tu można jeszcze poczekać. A przychodnie muszą na nowo zorganizować swoją pracę- mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:

Zawsze warto wcześniej zadzwonić, dlatego że placówki teraz przeorganizują swoją opiekę, umawiają pacjentów na konkretną godzinę. Oczywiście nadal obowiązuje segregacja dzieci chorych i zdrowych, ale to do kierownika placówki i do jego personelu należy właściwa organizacja pracy tak, aby nie tylko pacjentom i tym najmniejszym i starszym i towarzyszącym im rodzicom, ale i personelowi nic nie zagrażało, aby zachowane były bezpieczne warunki udzielania świadczeń, abyśmy podczas koniecznej wizyty przypadkowo nie narazili się na zakażenie groźnym wirusem.

Tak, aby w przychodni nie tworzyły się kolejki, by w danym terminie był jeden umówiony wcześniej pacjent. Teleporady dalej funkcjonują, ale nie wykluczają osobistej wizyty u lekarza:

Teleporady to bardzo wygodna forma opieki medycznej, ale pamiętajmy, że teleporada to nie wszystko. Jeżeli jest taka konieczność- konieczność bezpośredniej wizyty osobistej w poradni- to lekarz o niej zadecyduje. Do lekarza należy ostatnie słowo czy pacjent powinien pojawić się w przychodni osobiście- na pewno na wyznaczoną godzinę- czy nie. Czy taka porada wystarczy i wskazówki udzielone przez telefon będą optymalne dla zachowania zdrowia danego pacjenta.

Małgorzata Doros również podkreśla, że w dobie koronawirusa szczepienia są ważne, bo tylko dobrze zorganizowany system szczepień nie pozwoli wrócić chorobom, które występują od lat.

Czytaj także:

Rząd zapowiada otwarcie żłobków i przedszkoli. Miasta i gminy zastanawiają się co zrobić

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024