Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzieciątko, Gwiazdor czy Aniołek? Kto przynosi prezenty?

Facebook Twitter

W czasie świąt Bożego Narodzenia pod choinką znajdujemy prezenty. Podróżując po Polsce można odnieść wrażenie, że za dostarczanie ich odpowiedzialnych jest kilka osób. No właśnie... Kto przynosi prezenty?

fot. pixabay.com

Dzieciątko

W naszym regionie, czyli na Górnym Śląsku rozdawaniem prezentów zajmuje się osobiście Dzieciątko, które symbolizuje narodzonego w stajence Jezusa. Ta postać po raz pierwszy pojawiła się około 500 lat temu w Hiszpanii. Tam wykonano specjalną, drewnianą, woskowaną figurę małego Jezusa z uniesionymi rękami. Był to efekt widzenia jednego z zakonników. Hiszpańska księżna w połowie XVI wieku przywiozła do Czech figurkę. Podobizna Jezusa była otaczana kultem w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Pradze. Podczas wojny trzydziestoletniej zniszczono figurkę, co wzmocniło jej kult. W drugiej połowie XVII wieku w Tarnowskich Górach wybucha epidemia, której koniec przypisywany jest obrazowi Matki Boskiej Piekarskiej.  Cudowny obraz zaczął być znany w Czechach, a z Pragi zaczęły docierać na Śląsk wizerunki Dzieciątka. Postać, która była znana wtedy w niemal każdym śląskim kościele, zagościła w mentalności Ślązaków i stała się częścią świątecznej tradycji. Stąd aktualnie w naszych domach prezenty kładzie właśnie sam Jezusek.

Mikołaj, Dziadek Mróz

Komercyjne mechanizmy marketingowe sugerują nam, że prezenty pod choinką zostawia Mikołaj. Takie sygnały otrzymujemy w handlu, w filmach, w reklamach. Całe zamieszanie powoduje fakt, że on przynosi prezenty już 6 grudnia, więc dlaczego miałby jeszcze przynosić je w Wigilię? W Polsce Mikołaj przynosi prezenty na Mazowszu. W regionach, gdzie mieszkają mniejszości wyznania prawosławnego, można oczekiwać Dziadka Mroza, który nie w Boże Narodzenie, a w Nowy Rok rozdaje prezenty też w Rosji.

Gwiazdor

Mieszkańcy Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Kujaw, Ziemi Lubuskiej czy Kaszub otrzymują prezenty od Gwiazdora. To mędrzec, który kolędując niósł dary Jezusowi. Jak wygląda? Ma długą brodę, futrzaną czapkę i worek z prezentami oraz rózgę, aby wymierzać kary.

Aniołek, Gwiazdka

Osobom zamieszkującym w Małopolsce czy Podkarpaciu prezenty dostarcza Aniołek. Natomiast w południowo-wschodnim krańcu Polski, a także w niektórych regionach Dolnego Śląska oczekuje się Gwiazdki.

Skąd takie różnice?

Ma to związek z historią, a konkretnie z zaborami. Na terenach zaboru pruskiego oczekuje się Gwiazdora, a w Galicji czeka się na Aniołka, Dzieciątko czy Gwiazdkę. Natomiast Mikołaj przeniknął do świadomości mieszkańców terenu dawnego zaboru rosyjskiego.

W każdym z regionów są oczywiście wyjątki, tradycje się przenikają. Dlatego, że ludzie zmieniają miejsca zamieszkania mogą powstawać nowe tradycje. Znajdą się też tacy, którzy powiedzą, że prezenty pod choinką układają ludzie, ale im nie wierzcie…

I takiej magii świąt Wam życzymy!

Czytaj także:

Zobacz świąteczne tematy Radia 90: Boże Narodzenie 2020

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021