Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzięki nim mamy „Spokój na święta”!

Facebook Twitter

Zachęcamy was do podziękowania wszystkim służbom, które muszą pracować w święta. Nasza redakcja patronuje akcji organizowanej przez Fundację ArtGroup która uruchomiła stronę www.pokojnaswieta.pl.

Tam możecie podziękować strażakom, policjantom, strażnikom miejskim, pracownikom pogotowia ratunkowego, wodociągów, energetyki, czy komukolwiek kto zwykle w święta musi pracować. Jak wyglądają święta strażaków? Mówi Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Rybniku:

To jest taki normalny dzień pracy. Stany osobowe są zapewniane tak jak w zwykły, roboczy dzień. Jednak atmosfera, którą tworzymy w  komendzie w tym dniu jest zupełnie inna, bardzo świąteczna. Jesteśmy przygotowani, czekamy na zdarzenia. W okresie tego oczekiwania staramy się stworzyć sobie taką rodzinną atmosferę. Przygotowujemy posiłki zupełnie świąteczne. Jest ten tradycyjny karp, kapusta z grochem, zapachy w komendzie się rozpływają. Takie zupełnie świąteczne. Strażacy to robią sami. Wszyscy razem tworzymy taką rodzinę w tej komendzie, zastępując trochę tę atmosferę domową, próbujemy przetrwać jakoś do następnego dnia. Chcielibyśmy być jakby zupełnie niezauważalni w swojej pracy w czasie tych świąt, dlatego bardzo się cieszę, że taka akcja powstała i dla większości społeczeństwa będzie wiadomo, że jesteśmy, natomiast w rzeczywistości chcielibyśmy być zupełnie niezauważalni. 

W policji praca w święta wygląda inaczej niż u strażaków. Funkcjonariusze muszą być widoczni, stąd też obowiązkowe policyjne patrole i dyżury w komendzie. A zdarzeń w świątecznym czasie nie brakuje: Dariusz Jaroszewski rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rybniku:

Doświadczenie pokazuje, że jest to dla nas czas intensywnej pracy. Dla nas jak również dla innych służb, które nas wspierają, z którymi współpracujemy. Interwencji niestety jest dużo, dlatego też siły i środki są adekwatne do zagrożenia, które w takim okresie występuje. Ja miałem okazję w swoim życiu kilkukrotnie pracować w okresie świątecznym, w wigilię. Wiem, że jest to niełatwa służba. Mimo, że inni odpoczywają, ktoś musi pracować żeby zapewnić bezpieczeństwo.

A dodatkowych premii za pracę w święta w policji nie ma – dodaje Jaroszewski:

Dlatego też, nie ukrywam, że byłem miło zaskoczony inicjatywą tego typu projektu, ponieważ policjanci za pracę w dni weekendowe, dni świąteczne czy też nocki nie otrzymują żadnych dodatkowych pieniędzy. Realizują to w ramach standardowego uposażenia. 

Święta w pracy spędzają także ratownicy medyczni. Mówi Marta Operskalska z Rybnickiego Sztabu Ratownictwa:

Wszyscy siadają do stołu, ale ktoś ze służb ratunkowych musi powiedzieć: „do widzenia, miłej kolacji, udanego wieczoru”. Niestety my musimy do pracy, musimy zadbać o bezpieczeństwo innych. Na pewno jest to z jednej strony trudne, z drugiej strony każdy kto ma powołanie i chce pomagać innym ludziom cieszy się tym, że może dla innych być i może spowodować, że każdy inny, nasz obywatel na terenie naszego regionu może czuć się bezpiecznie w te święta.

Jeżeli chcecie podziękować służbom wejdźcie na www.pokojnaswieta.pl! 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021