Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień babci i dziadka. Ich rola jest bardzo ważna

Facebook Twitter

"Dzisiejsze pokolenie babć i dziadków coraz bardziej odstaje od wizerunku dziadków sprzed kilkudziesięciu lat"- mówią specjaliści, to co się nie zmienia, to ich rola w rodzinach i społeczeństwie. Są bardzo ważni.

fot. pixabay.com

Dzień babci i dziadka: 21 i 22 stycznia

Dzisiejsi dziadkowie często są bardzo nowoczesnymi ludźmi, muszą poruszać się w Internecie, znają komunikatory czy sposoby porozumiewania się młodzieży

– uważa dr hab. Elżbieta Napora z katedry psychologii UJD w Częstochowie, z którą roli dziadków w społeczeństwie.

Elżbieta Napora: Dziadkowie nadążają za swoimi wnukami, znają gry, znają różne puzzle, znają słowa, którymi się posługują. To taki element, że ci dziadkowie chcą w dalszym ciągu się rozwijać. Oczywiście, ta sprawa rozwoju dziadków jest mniej obserwowana na wsi,  dostęp do współczesnych technologii jest bardziej tam ograniczony.

Specjalistka radzi też jak można poczuć się przydatną babcią lub dziadkiem, szczególnie gdy dzieci w domach już dorosły. Seniorzy mogą podzielić się swoim czasem tam gdzie taki kontakt jest szczególnie cenny.

Elżbieta Napora: Może być tak, że dziadkowie mają już dorosłe wnuki, które sobie radzą, rozjechały się po Polsce czy świecie. Warto rozmawiać, czy to w kontekście Uniwersytetu Trzeciego Wieki, czy innych mniejszych gronach, że Ci którzy nie mają takie możliwości udzielania wsparcia czy pomocy, aby też wychodzili ze swoją ofertą do takich środowisk jak domy dziecka, świetlice środowiskowe czy oddziały hospicyjne, tam gdzie są dzieci i one potrzebują pomocy ze strony dziadków. Ta babcia zawsze będzie bardziej cierpliwa, miała więcej czasu, ma też swoją mądrość życiową.

fot. pixabay.com

Dzisiejsze pokolenie babć i dziadków coraz bardziej odstaje od wizerunku babci i dziadka sprzed kilkudziesięciu lat

– mówią specjaliści. Dziadkowie dzięki dzieciom i wnukom często przeżywają drugą młodość, często pełnią też dziś inne role niż dawniej.

Elżbieta Napora: Dziadkowie byli obecni w naszym życiu. To był taki proces absolutnie naturalny. Ci dziadkowie byli niejednokrotnie bardziej zaangażowani w rolę wspólnego wychowywania wnuka, ale to jest obowiązek rodzicielski. Natomiast dziadkowie mogą wspierać, pomagać, udzielać swojego czasu, ale nie na zasadzie, że on musi to czynić (…).

fot.pixabay.com

Dzień babci i dziadka: Wszystkiego najlepszego dla WAS od Radia 90!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj