Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień dla zdrowych płuc w Rybniku! Można zrobić darmowe badania

Facebook Twitter

Dziś (16.10.) mobilne laboratorium stanie obok galerii Focus, będzie możliwość, aby zrobić badania spirometryczne. Sprawdzić swój układ oddechowy będzie można między godz. 10.00 a godz. 16.00. Potem, od godz. 17.30 wykłady specjalistów na temat szkodliwości smogu dla naszych płuc.

Wykłady odbywać się będą w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Organizatorami są Towarzystwo na rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Rybnicki Alarm Smogowy i Wejście Smoga. Akcja ma zwrócić uwagę na poważny problem smogu i jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Smog powodowany przez zanieczyszczenia pyłowe ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczenie powietrza jest tak groźne, że specjaliści z zakresu chorób układu oddechowego nazywają je „cichym zabójcą”. Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, tlenków siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla zwiększa ryzyko astmy oskrzelowej, rozedmy płuc i oskrzeli, czy przewlekłego zapalenia płuc.

Spirometria to badanie płuc, które pomaga w wykryciu głównych chorób układu oddechowego takich jak astma i POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płucna). Badanie jest bezbolesne, nie wymaga przygotowań i trwa kilka minut. Jest adresowane do ludzi w każdym wieku, narażonych na przebywanie w warunkach zapylenia powietrza, za wyjątkiem osób po zawale serca i udarze, a także po zabiegach narządu wzroku przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku.

Program:

  • 10.00 – 16.00 bezpłatne badanie spirometryczne w mobilnej przychodni (CH Focus Park od strony ul. Rynkowej).
  • 17.30 – 19.30 wykłady ekspertów:
    – Smog i jego konsekwencje w układzie oddechowym – prof. dr hab. Władysław Pierzchała, specjalista chorób płuc,
    – Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza? – dr n. med. Katarzyna Musioł,
    – O pomiarach zanieczyszczeń powietrza – dr inż. Anna Gayer,
    – Społeczne i ekonomiczne skutki zanieczyszczeń powietrza przez elektrownie węglowe – dr hab. Leszek Pazderski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj