Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień dobry Bobrek. Kolejny nieoczywisty spacer w Cieszynie

Facebook Twitter

Zamek Cieszyn zaprasza na spacer, którego celem będzie poznanie nieznanych historii i ciekawych zakątków Bobrka, kiedyś odrębnej wsi, dziś jednej z części Cieszyna.

Pospaceruj z nami po Bobrku. Chcemy odkryć nieznane historie i ciekawe zakątki Bobrka, który kiedyś był odrębną wsią, zanim w 1932 roku został przyłączony do Cieszyna. Sami jesteśmy zaskoczeni, jakie to ciekawe, a niedoceniane miejsce. Zmieńmy to! Na początek będziemy chodzić, oglądać, rozmawiać… Zabierzcie wygodne buty i historie, którymi możecie się z nami podzielić.

– tak pisze Zamek Cieszyn zapraszając na spacer po dzielnicy Bobrek. Jutro (6.11.) o 14.00.

Bobrek…bardziej i mniej znany. Druga odsłona

Spacer poprowadzi dr Grzegorz Studnicki. Miejsce spotkania to OSP Bobrek (ul. Kościuszki 3), jeśli pogoda zawiedzie, spotkanie odbędzie się w świetlicy OSP.

Trasa spaceru: Strażnica OSP Bobrek (skrzyżowanie ulic Stawowej i Kościuszki) ► ul. Brodzińskiego ► FACH i Elektrometal (ul. Stawowa) ► ROD „Zgoda” (ul. Działkowa) ► Pozostałości niedokończonej drogi (ul. Działkowa) ► os. Bobrek Wschód (ul. Skrzypka).

Wzajemne relacje Cieszyna i Bobrka sięgają średniowiecza – ich zacieśnienie nastąpiło w 1932 roku, kiedy to sąsiadujące ze sobą gminy zostały połączone w jeden organizm miejski. Bobrek zaczął nabierać miejskiego charakteru już na przełomie XIX i XX wieku – jednak przyśpieszenie nastąpiło po II wojnie światowej. Wtedy zaczyna rozbudowywać się ul. Stawowa a na przylegających do niej terenach pojawiają się w kolejnych dziesięcioleciach zakłady pracy. Jednocześnie w historycznych granicach gminy zaczynają się pojawiać osiedla mieszkaniowe: os. Mały Jaworowy znany potocznie jako ZOR, os. Podgórze czyli Banotówka oraz osiedla Bobrek Zachód i Bobrek Wschód, które według początkowych planów miało zamieszkiwać ponad 30000 mieszkańców – tworząc tym samym „drugi Cieszyn”.

Spacer będzie okazją do poznania historii niektórych zakładów pracy i firm ze Stawowej i Bielskiej, jak: Elektrometal, FACH, ale też dawnych sklepów i punktów usługowych. To także szansa na przybliżenie funkcjonujących w pamięci społecznej nazw poszczególnych części bobreckiej dzielny – niektóre z nich odnoszą do jej dawnego wiejskiego charakteru. Nie zabraknie ciekawostek o Bobrku, pochodzących z dawnej prasy lokalnej. Uczestnicy dotrą też do miejsc, w których znajdują się ślady niezrealizowanego projektu, jakim miał być „drugi Cieszyn”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj