Dzień liczby Pi w Rybniku. Zabawy, gry i łamigłówki z matematyką w tle
Blisko 90 prac uczniów ze szkół w Rybniku, Rydułtowach, Rzuchowie i Jankowicach wpłynęło na konkurs z okazji Światowego Dni Liczby "Pi". Ogłosiła go Fundacja Ochrony Dóbr Kultury, która opiekuje się m.in. kaplicą Juliusz w Rybniku.

Szacowany czas czytania: 01:21
Dzień liczby Pi w Rybniku już w piątek
Tu w najbliższy piątek, czyli 14 marca, dokładnie w dniu liczby „Pi”, wielki finał, połączony z zabawą dla wszystkich lubiących liczyć – zapowiada piątkowe (14.03.) atrakcje Joanna Piechaczek z Fundacji Ochrony Dóbr Kultury.
Joanna Piechaczek: Na przykład rozwiązywanie rebusów, łamigłówek matematycznych, zadań matematycznych. Najbardziej popularne to zapamiętywanie kolejnych liczby liczby „Pi” po przecinku, zrobienie matematycznego miasta, które polega na obliczaniu, zakolorowaniu części pół i w ten sposób wychodzi nam taki obraz, nawet dzieci są zdumione że właśnie coś takiego powstało. Przy zabawie, przy małej ilości obliczeń powstaje małe dzieło sztuki.
Matematyczna zabawa zaczyna się o 16.30, wstęp jest bezpłatny, a tego popołudnia poznamy też zwycięzców konkursu na plakat.
Joanna Piechaczek: Gdzie mają być promowane różne zagadnienia matematyczne, promowani polscy matematycy, którzy wnieśli coś. Przede wszystkim plakaty mają pokazać, jak w życiu codziennym pomaga nam matematyka, że ona jest wszechobecna: przy robieniu zakupów, prawie w każdym zawodzie nam się ta matematyka przydaje – czy to obliczenia procentowe, czy budowlańcy czy pani w laboratorium.
W przybliżeniu wynosi 3,14. Liczba PI jest nieskończona. Osobą, która potrafiła na pamięć wymienić najdłuższe rozszerzenie liczby PI był 60-letni Japończyk. Zapamiętał ponad 70 tysięcy liczb po przecinku. Pobijanie rekordu Guinessa zajęło mu aż 16 godzin.
Czytaj także: