Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień numeru 112. PKP PLK przypomina, że jest na żółtej naklejce

Facebook Twitter

Numer alarmowy 112 jest jedną z podstawowych informacji na żółtych naklejkach PLK umieszczonych na przejazdach kolejowo- drogowych. Jak podaje PKP PLK w ubiegłym roku skorzystano z niego, wykorzystując żółte naklejki, 5700 razy.

Oznakowanie wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest bardzo pomocne w sytuacji zagrożenia życia

-przypominają kolejarze w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego. To 11 dzień lutego.

Numer alarmowy 112 znajduje się na 28 tysiącach żółtych naklejek, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych. Od 2018 roku to system szybkiego informowania służb kolejowych o zagrożeniu na przejazdach i torach. W wielu przypadkach żółta naklejka ratowała życie.

Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii.

Informacje w formie żółtych naklejek znajdują się na przejazdach od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator numeru alarmowego 112, po podaniu numeru skrzyżowania, może precyzyjnie określić, gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Na numer alarmowy 112 można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, mamy połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a od ponad dwóch lat także służby kolejowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj