Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej tym razem w Wiśle

Facebook Twitter

Oferty pracy, porady prawne czy pomoc w wypełnianiu wniosków. Już po raz drugi przygotowano w naszym województwie Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej. Poprzedni odbył się w Czerwionce-Leszczynach i spotkał dużym zainteresowaniem, dlatego teraz akcja będzie powtórzona.

Impreza jutro (7.06.) od 11.00 do 15.00 w amfiteatrze w Wiśle. Będą możliwe spotkania w sprawie pracy, czy legalizacji dalszego pobytu, będą konsultacje w sprawie formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a także tematy związane z bezpieczeństwem: operatorzy numeru alarmowego 112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy.

Jarosław Wieczorek: Zorganizowane na początku maja w Czerwionce-Leszczynach wydarzenie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem obywateli z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym regionie, że od razu podjęliśmy decyzję o realizacji kolejnego. Tym razem odbędzie się ono w pięknej Wiśle. Wiemy, że w południowym rejonie naszego województwa przebywa najwięcej uchodźców i mamy nadzieję, że chętnie wezmą oni udział w przedsięwzięciu realizowanym z myślą o nich. Będzie ono nie tylko szansą na uzyskanie wsparcia w zakresie poszukiwania pracy czy legalizacji pobytu, ale również okazją do integracji z lokalną społecznością. Na pewno nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i przyjaciół z Ukrainy przebywających w tym regionie do udziału w wydarzeniu!

– zachęca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W amfiteatrze staną stoiska z pracownikami m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z 500+, będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Sprawy legalizacji dalszego pobytu na terenie naszego kraju będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Alina Kucharzewska: Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z regionu. Nie zabraknie również ofert pracy i poradnictwa zawodowego zapewnionego przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie

– wylicza rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska:

Alina Kucharzewska: Będzie również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która jest partnerem całego wydarzenia. Swoje stoiska będą mieć także Euroregion Śląsk Cieszyński oraz Euroregion Beskidy.

Bogatą ofertę edukacyjną zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ze swoimi Centrami Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Bielsku–Białej. Pedagodzy będą uczyć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, zmierzą ciśnienie tętnicze, saturację, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami LEGO, zajęcia taneczne, czy malowanie buziek.

To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnią strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wisły. O bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się wakacji opowiedzą z kolei policjanci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj