Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Patrona w rybnickiej szkole

Facebook Twitter

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się VI obchody Dnia Patrona połączone z finałem konkursu wiedzy o historii szkoły.

Wspomniane uroczystości były także powiązane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającą w 2019 r. 100. rocznicą wybuchu I powstania śląskiego. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Dariusz Jądro, Artur Łojek, Jolanta Stelmach i Stanisław Kucharczak. W obchodach Dnia Patrona uczestniczył także dyrektor Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch.

fot. Mateusz Pawela

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia Sztandaru oraz odśpiewania hymnu „Szkoło przedziwnej urody” autorstwa Wilhelma Szewczyka. Potem zabrał głos pan dyrektor Tadeusz Chrószcz, który przywitał wszystkich gości. Następnie odbył się finał konkursu wiedzy o historii szkoły „Nasze liceum – historia i współczesność”, w którym brały udział drużyny z klas pierwszych i drugich.

fot. Mateusz Pawela

W pierwszym etapie wzięły udział 23 drużyny, które rozwiązywały tekst sprawdzający znajomość historii naszej szkoły i wydarzeń bieżących. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 4 drużyny, ponieważ poziom wiedzy uczniów był tak wysoki nie obyło się bez dogrywki. Do samego końca o pierwsze miejsce walczyły uczennice z klasy 2A Anna Bober i Julia Piasecka oraz z klasy 2B Emilia Słońska, Matylda Krajczok. Po zaciętej walce wygrały uczennice z klasy 2A: Anna Bober i Julia Piasecka, drugie miejsce przepadło uczennicom z kl. 2B Emilii Słońskiej i Matyldzie Krajczok, a trzecie miejsce Julii Świerczewskaiej i Wiktorii Kępie. Na czwartym miejscu uplasował się Kamil Zabiegliński i Michał Szweda z klasy 1EL.

fot. Mateusz Pawela

Z kolei podczas drugiej i trzeciej części obchodów dr Bogdan Kloch wygłosił wykłady dotyczące historii i kultury Śląska z uwzględnieniem kwestii językowych w ujęciu przekrojowym od średniowiecza do czasów wybuchu I powstania śląskiego. W swoim wystąpieniu dr Kloch powoływał się na ciekawe przekazy źródłowe zawarte zarówno w źródłach narracyjnych, jak i dyplomatycznych w przypadku dawniejszych epok jak i na informacje zawarte w aktach urzędowych, w prasie, na pocztówkach i w pamiętnikach w odniesieniu do czasów od początku XIX w. Warto wspomnieć, iż prelegent poświęcił także nieco uwagi XIX- wiecznej literaturze regionalnej, a zwłaszcza ,,Staremu kościołowi miechowskiemu” autorstwa ks. Norberta Bonczyka. Było to o tyle istotne, gdyż ten ostatni utwór nie należy do powszechnie znanych. Natomiast w końcowej części swojego wykładu dr Kloch omówił przyczyny i przebieg I powstania śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika i okolic.

Galeria:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj