Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Pozytywnych Wiadomości w Radiu 90: Miasta z regionu w gronie „miast dobrego życia”

Facebook Twitter

Kuźnia Raciborska i Radlin w gronie "miast dobrego życia". Miasta z naszego regionu znalazły się w rankingu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który zbadał warunki życia, sytuację finansową i perspektywy rozwoju pomimo pandemii w 63 gminach w kraju.

fot.mat.prasowe UM Radlin

Wśród „miast dobrego życia” znalazły się miasta wielofunkcyjne, o dobrym potencjale turystycznym i miasta aglomeracyjne. Charakteryzują się one wysoką przedsiębiorczością i wysokim poziomem wykorzystania funduszy unijnych. Z województwa śląskiego w tym gronie znalazła się jeszcze jedna gmina, to Radzionków.

Mimo pozytywnej charakterystyki, miasta z tej grupy badanej mierzą się z problemem niekorzystnej sytuacji demograficznej. Dostrzega się w tej grupie również duży stopień korzystania z pomocy społecznej.

Autorzy badania oprócz próby charakterystyki miejscowości, stworzyli również scenariusze rozwoju dla każdej z grupy miast. I tak dla „miast dobrego życia” autorzy zalecają m.in. inwestycje które pobudzą rozwój ekonomiczny w warunkach malejącej liczby mieszkańców i starzenia się demograficznego. Co ciekawe sam przyrost naturalny autorzy określają jako mniej istotny, wskazując na pierwszym planie na potrzebę migracji do tych miast nowych pracowników. W tym celu ważnym mają okazać się „czynniki zachęcające do osiedlenia się w małych miastach (poprawa jakości życia, atrakcyjny rynek pracy i dobra dostępność komunikacyjna do metropolii)”.

Rozwój gospodarczy będzie wynikał przede wszystkim z przedsiębiorczości mieszkańców, ale może mu sprzyjać również wzrost nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym

– piszą autorzy raportu.

fot.mat.prasowe UM Radlin

Jako jedne z ważniejszych przemian społecznych w tych miejscowościach, autorzy wymieniają „wzrost świadomości społecznej” zwłaszcza w kwestii „poziomu identyfikacji terytorialnej oraz świadomości ekologicznej”.

Pojawia się również ciekawa rekomendacja autorów wobec miast takich jak Radlin, Radzionków, czy Kuźnia Raciborska:

Miastom dobrego życia zaleca się działania koncentrujące się na podnoszeniu jakości życia w mieście, tworzenie pozytywnego wizerunku miasta oraz tworzenie polityki migracyjnej zachęcającej do migracji powrotnych oraz przyjmowania najbardziej przydatnych z punktu widzenia potrzeb lokalnego rynku obcokrajowców.

Link do raportów TUTAJ i TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022