Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Promocji Zdrowia w Pszowie. Kolejki do badań profilaktycznych i na konsultacje [FOTO]

Facebook Twitter

Po zdrowie do... ośrodka kultury. W Pszowie trwa Dzień Promocji Zdrowia. W ubiegłym roku z powodu pandemii wydarzenie się nie odbyło, teraz miasto powraca do bezpłatnych badań dla mieszkańców.

Porady specjalistów, badanie krwi, ciśnienia, mammografia, badanie osteoporozy i wiele innych badań. Część bezpłatnie, finansowane przez miasto, część z niższymi opłatami.

Takie akcje zawsze cieszą się popularnością, szczególnie teraz chcemy dbać o zdrowie

– przyznaje Czesław Krzystała, burmistrz Pszowa:

Czesław Krzystała: Przede wszystkim mieszkańcy mają to u siebie, nie muszą nigdzie dojeżdżać, jest sporo osób starszych, którzy tutaj mogą po prostu przyjść, dlatego jest tych ludzi dużo (…).

Chętnych do badań i porad nie brakuje. Jak przyznają, kusi szubki dostęp do specjalisty, brak skierowania, ale i niższa cena. Posłuchajcie co usłyszał w Pszowie reporter Radia 90:

Na Dniach Promocji Zdrowia nie zabrakło także uczniów, ci prezentują się od strony zawodu, który wybrali. W Pszowie gościła młodzież z raciborskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jan Bacza rozmawiał z nauczycielką centrum:

Zofia Krakowczyk- Strączek: Szkoła medyczna, więc nie mogło nas zabraknąć. Przyszli terapeuci zajęciowi, masażyści- tutaj zajmujemy się dziś masażami, higienistki stomatologiczne, opiekunowie medyczni, opiekun w domu pomocy społecznej, technik usług kosmetycznych, opiekunka dziecięca. Wszystkie zawody z tej bajki około medycznej.

Radio 90: Młodzież chce się w tych kierunkach kształcić?

Zofia Krakowczyk- Strączek: Oj tak, w tym roku bardzo duży nabór, i w Rybniku, i w Raciborzu. Jest faktycznie powrót do kształcenia zawodowego, jest bum na kształcenie zawodowe. Jest taki trend, że studia studiami, ale nauczanie zdalne sprawiło, że ludzie szukają kształcenia praktycznego, konkretnego, bo chcą się wykształcić.

Wydarzenie w ośrodku kultury w Pszowie potrwa do godziny 16.00, natomiast do 14.30 mogą rejestrować się krwiodawcy. Autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkował przed budynkiem MOK-u.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj