Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Dzień Świadomości Autyzmu w Rybniku. Już można się zgłaszać na warsztaty i konferencję

2 kwietnia, w środę za tydzień, Rybnik będzie niebieski. To Dzień Świadomości Autyzmu i od rana zaplanowanych jest mnóstwo aktywności, które mają pokazać, że temat jest bliski bardzo dużej grupie mieszkańców, bo dotyczy nie tylko osób w spektrum, ale też ich rodzin, przyjaciół, nauczycieli czy współpracowników.

Dzień Świadomości Autyzmu w Rybniku
zdjęcie archiwalne Radio 90

Szacowany czas czytania: 02:17

Dzień Świadomości Autyzmu w Rybniku

Dlatego warto dołączyć do niebeskiego spaceru, by pokazać swoją solidarność – do udziału w spacerze oraz w konkursie zachęca Anna Grabowska-Rogus z rybnickiego muzeum, gdzie na prace plastyczne czekają jeszcze do najbliższego piątku (28.03.).

Anna Grabowska-Rogus: Jak co roku spotykamy się pod rybnicką Bazyliką, o 9:00 wyruszamy przez centrum miasta, ulicami Powstańców Sobieskiego na rybnicki Rynek, gdzie odbędzie się część warsztatowo-integracyjna. Jeszcze tylko dopowiem, że temu wydarzeniu również towarzyszy konkurs, który jeszcze trwa. Temat konkursu: „Świat widziany sercem”. Bardzo prosimy, aby uczestnicy wyrazili swoją perspektywę na temat autyzmu i osób autystycznych, które pewnie w swoim otoczeniu mają. Są kategorie: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

Po raz pierwszy w ramach Dnia Świadomości Autyzmu w Rybniku zorganizowana zostanie debata. Zaplanowano ją w bibliotece na Szafranka:

Anna Grabowska-Rogus: Oddamy głos w zasadzie osobom będącym w spektrum. Damy im przestrzeń, aby zapoznali uczestników panelu ze sposobem, w jaki funkcjonują, w jaki odbierają świat, jak go przetwarzają, z jakimi problemami się spotykają. Być może często nawet niezrozumieniem. Jest to o tyle istotna inicjatywa, że my po prostu mamy tego świadomość. czy bardziej wierzymy, że jesteśmy w stanie zbudować tą akceptację poprzez wysłuchanie tych, których ten problem dotyczy. W panelu wezmą udział również opiekunowie czy też osoby na co dzień pracujące z osobami w spektrum, psychologowie, pedagodzy, nauczyciele oraz osoby bliskie autystom – na przykład rodzice.

Równolegle do debaty prowadzone będą warsztaty dla dzieci i młodzieży, a popołudniu m.in. dla pedagogów i rodziców zorganizowana zostanie konferencja – dodaje Agnieszka Antosz, dyrektorka Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego Szkoła Życia w Rybniku.

Agnieszka Antosz: Porozmawiamy o diagnozie, o tym jak diagnozować autyzm, jakie są tendencje obecnie do tego, jak zauważać pierwsze symptomy zaburzeń, które mogłyby świadczyć o tym, że nasze dziecko autyzm ma, będzie borykało się z innym sposobem odbierania świata. Jak terapeutycznie podejść do tematu? Jak zbudować relację z dzieckiem, biorąc pod uwagę kompetencje takie kluczowe na etapie przedszkola? Jak również no taki hasłowo bardzo znany, jeżeli chodzi o osoby ze spektrum trening umiejętności społecznych, więc ta konferencja też powinna być takim wsparciem szerokiego grona i dla rodziców i dla nas terapeutów, nauczycieli.

Czytaj także:

REKLAMA