Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Tradycji Służby Więziennej – nowe święto obchodzono w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

Pierwszy raz od lat 90. jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich programów modernizacyjnych. W widoczny sposób wpłynęły one na poprawę warunków służby i pracy a przede wszystkim bezpieczeństwa funkcjonariuszy – tak mówił dzisiaj (13.02.) generał Jacek Kitliński, dyrektor Generalny Służby Więziennej. W Raciborzu obchodzono Dzień Tradycji Służby Więziennej.

Dzień Tradycji Służby Więziennej

Dzień Tradycji Służby Więziennej – obchodzono dotychczas jako Święto Służby Więziennej.

Na Zamku Piastowskim odbyła się uroczystość Dnia Tradycji Służby Więziennej. Jest on obchodzony po raz pierwszy w miejsce dotychczasowego święta resortowego.

Dzień Tradycji, który przypada 8 lutego, to data nieprzypadkowa

– mówił podczas uroczystości Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Dzień Tradycji Służby Więziennej

Dzień Tradycji Służby Więziennej – wśród gości był m.in. wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś.

Michał Woś: Wówczas, 8 lutego ponad 100 lat temu, 1919 roku, marszałek Józef Piłsudski podpisał dekrety, które porządkowały, dawały fundamenty, przekazywały do realizacji te podstawowe zapisy nowoczesnego więziennictwa. I to było niezwykłe osiągnięcie na skalę europejską, bo nie tylko skupiały się na izolacji sprawców najcięższych przestępstw, izolacji przestępców od społeczeństwa, ale też dawały podwaliny ku nowoczesnej penitencjarystyce, ku temu, żeby ta praca nad wychowaniem człowieka przebiegała jak najsprawniej. Już wówczas, tych 104 lata temu, o tym pomyślano.

Dzień Tradycji Służby Więziennej był okazją, by wręczyć awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom Służby Więziennej pełniącym służbę w jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego.

Jak podkreślał w rozmowie z radiem 90 generał Jacek Kitliński, realizowane programy modernizacyjne to po prostu dodatkowe środki na cele więziennictwa.

Takiego zakresu inwestycji nigdy wcześniej nie było

– mówi generał.

Jacek Kitliński: Mówiąc wprost, chodzi o pieniądze i pieniądze dedykowane z Ministerstwa Finansów, czyli po to, żeby służba była nowoczesna, żeby inwestować w kadrę, ale także w infrastrukturę. I dlatego to jest dla nas bardzo, bardzo ważne, bo tak jak podkreślaliśmy, to jest w tej chwili prawie dwa miliardy, a wcześniej było miliard osiemset. Wobec powyższego to są bardzo duże środki. Praca dla więźniów to jest to kolejny, to jest troszeczkę inny program, to jest program, który polega na tym, żeby skazany, czy osoba, która przebywa w jednostce penitencjarnej, żeby wyszła lepsza, no to trzeba jakoś na nią oddziaływać przez naukę, ale i pracę. I właśnie ta praca została podniesiona do takiego najwyższego jakby priorytetu służby więziennej. Bo, szanowni państwo, nie ukrywajmy, że osoby, które się tam znalazły, to nie zawsze są wszyscy ludzie, którzy są na wskroś źli.

Dzień Tradycji Służby Więziennej

Generał Jacek Kitliński, dyrektor Generalny Służby Więziennej

Inwestycji, zadań remontowych na terenie naszego okręgu od paru lat jest sporo, są to duże kwoty, ale dzięki temu nasze więzienia stają się nowoczesnymi jednostkami penitencjarnymi

– mówi w rozmowie z Janem Baczą, pułkownik Łukasz Górny, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach.

Łukasz Górny:  Powstanie nowy oddział mieszkalny o pojemności 200 miejsc zakwaterowania, dzięki czemu rzeczywiście jednostka stanie się jednostką o pojemności powyżej tysiąca miejsc zakwaterowania. Oprócz tego jest budowa hal produkcyjnych, które będą służyły do tego, aby zatrudniać tu bezpośrednio na miejscu osoby pozbawione wolności.

Dzień Tradycji Służby Więziennej

pułkownik Łukasz Górny, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach.

W wielu jednostkach trwają inwestycje, w samym Raciborzu docelowo przybędzie osadzonych i będzie ich tutaj ponad tysiąc.

Łukasz Górny: Powstaną kwatery tymczasowe, powstaną takie bloki mieszkalne, łącznie 64 mieszkania. Tych zadań rzeczywiście jest wiele, nie tylko w Raciborzu, bo tak samo w innych lokalizacjach.

Radio 90: Te mieszkania mają zachęcić przyszłych waszych pracowników?

Łukasz Górny: Tak, dokładnie chodzi o to, aby rzeczywiście ten start była to taka dodatkowa zachęta dla funkcjonariuszy startujących w służby, aby w tym początkowym okresie przynajmniej takie rozwiązanie było dla nich dostępne. Ale też w rozmowach bezpośrednich, nieoficjalnych, z funkcjonariuszami takie głosy rzeczywiście do mnie docierają i na to są nastawione też i nasze działania tak ukierunkowane, by rzeczywiście ten komfort pracy wieloaspektowy podnosić.

Rocznie przez polskie więzienia przewija się około 140 tysięcy osób. Osadzonych jest ponad 73 tysiące osób. Drugie tyle w ciągu roku wchodzi i opuszcza zakłady karne.

Dzień Tradycji Służby Więziennej w Raciborzu – zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj