Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Wszystkich Świętych. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze

Facebook Twitter

Uroczystość Wszystkich Świętych to katolicki obrzęd, obchodzony ku czci zmarłych. Kontynuacją tych obchodów jest jutrzejszy (2.11.) Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby bliskich zmarłych. W tym roku cmentarze są otwarte.

Rok temu, ze względu na sytuację epidemiologiczną, 31 października oraz 1 i 2 listopada cmentarze w Polsce były zamknięte:

Dziś (1.11.) normalnie możemy odwiedzać groby bliskich na cmentarzach, zapalić znicze, położyć kwiaty. W katolickiej tradycji Święto Wszystkich Świętych to dzień modlitw za wiernych zmarłych, odprawiana jest również uroczysta msza święta.

Jak czytamy na Wikipedii:

Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy. Efrem Syryjczyk zanotował, że w połowie IV wieku, w Edessie obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja. Według kalendarza z Nikomedii z IV wieku, przypadało ono na pierwszy piątek po Wielkanocy. Ten termin przyjął w V wieku Kościół perski, zachował się on współcześnie w kalendarzu Kościoła chaldejskiego. Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w roku 741.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021