Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziennikarz brytyjskiego The Guardian w kopalni Jankowice

Facebook Twitter

W kopalni Jankowice powstała część reportażu do brytyjskiego „The Guardian” o polskich górnictwie.  "Jestem ciekawy jak potoczy się proces zielonej transformacji"- mówi Richard Sprenger. Za kilka tygodni w gazecie pojawi się reportaż o polskim górnictwie.

Dziennikarz brytyjskiego The Guardian w kopalni Jankowice
fot.B.Sieja PGG S.A./ mat.prasowe

Dziennikarz jednego z największych dzienników w Wielkiej Brytanii The Guardian Richard Sprenger odwiedził wraz z operatorem kamery kopalnię ROW Ruch Jankowice.

– podało biuro prasowe PGG. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej na prośbę rybnickiego Urzędu Miasta umożliwił mu zjazd na poziom 700 metrów i rozmowy z pracownikami kopalni.

Jestem tutaj absolutnie z powodu przemian jakie zachodzą w Europie. Polska z uwagi na dużą tradycję związaną z górnictwem jest tu szczególnie ciekawa. Zielona transformacja to coś co musi nastąpić, ale we właściwy sposób, nie niszcząc po drodze społeczności. W Wielkiej Brytanii kopalnie zostały zamknięte dawno temu, ale nie odbyło się to zbyt delikatnie i wygenerowało wiele problemów

– mówi w rozmowie z Magazynem PGG brytyjski dziennikarz Richard Sprenger.

Dziennikarz przypomniał, że ostatnio robił materiał o budowie nowej kopalni węgla Woodhouse w Kumbrii w północno-zachodniej części Anglii.

W czasie, kiedy z jednej strony wielu ludzi martwią zmiany klimatu, z drugiej w tym samym czasie powstaje taka inwestycja. Dlatego jestem ciekawy jak ten proces zielonej transformacji się potoczy, uwzględniając przemysł i kwestie pracy

– podkreślał Richard Sprenger.

Dziennikarz brytyjskiego The Guardian w kopalni Jankowice

fot: B.Sieja PGG S.A./ mat.prasowe

Brytyjskich gości powitał naczelny inżynier Ruchu Jankowice Jan Szymiczek, który przybliżył strukturę zakładu oraz jego historię. Po kopalni oprowadził ich natomiast nadsztygar mechaniczny ds. przygotowania produkcji i inwestycji Marek Benisz.

Myślę że pan Richard przyjechał z takiej reporterskiej ciekawości, bo i temat jest istotny. W kopalni ROW pracuje ponad 11 tysięcy osób. Gdyby trzeba byłoby przedwcześnie ją zamknąć z uwagi na np. unijną dyrektywę metanową, to w grę wchodzi utrata nawet kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Na jedno stanowisko górnicze, przypada bowiem kilka miejsc pracy w firmach około górniczych

– podkreśla Marek Benisz.

Obecna była także między innymi przedstawicielka rybnickiego Urzędu Miasta Monika Kubisz.

Brytyjska ekipa zjechała na poziom 700 metrów szybem 8. Tam przeszli do komory regeneracji, gdzie zobaczyli prowadzone roboty – prostowanie elementów obudowy przez pracowników, byli także w zajezdni lokomotyw. Richard Sprenger pytał spotkanych pracowników, czy lubią swoją pracę oraz jak patrzą na przyszłość swoją i górnictwa w Polsce. Pytał też czy w Polsce transformacja nie zachodzi ich zdaniem zbyt wolno. Jeden z pracowników zakładu tłumaczył, że gdyby szybko pozbyć się kopalń i węgla w Polsce, to z gniazdka mógłby przestać płynąć prąd, bo obecnie nie mamy w Polsce alternatywy w energetyce dla węgla. Inny górnik w ogóle nie wierzył, że kopalnie w Polsce mogą zostać szybko zamknięte.

Dziennikarz brytyjskiego The Guardian w kopalni Jankowice

fot.B.Sieja PGG S.A./ mat.prasowe

Richard Sprenger po wyjeździe z dołu podziwiał widoki z wieży szybowej.

Jestem bardzo wdzięczny, było to niesamowite doświadczenie. Przed zjazdem starałem się na nic nie nastawiać, ani niczego nie oczekiwać i zachować otwarty umysł. Kopalnia to interesujące miejsce, którego nie widzi się na co dzień. Ja nigdy wcześniej nie byłem w kopalni i udało nam się nakręcić niesamowite sceny. Myślę, że powstanie naprawdę ciekawy film o górnictwie w Polsce

– tłumaczył dziennikarz w rozmowie z Darią Klimzą z PGG.

Kopalnia Jankowice jest jedyną czynna kopalnią, którą podczas swojego pobytu odwiedzi ekipa z „The Guardian”. Richard Sprenger w planach miał także odwiedzenie zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku i Giudo w Zabrzu.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj