Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Dzik jest dziki, dzik jest… dobry”. Pikieta na rybnickim rynku [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Mówią zdecydowanie „nie” odstrzałowi dzików. Kilka osób wzięło udział w niedzielne (09.01.) popołudnie w pikiecie na rybnickim rynku. Głośno zamanifestowali swoje zdanie na ten temat.

Katowice, Kraków, Wrocław, Rybnik w tych i innych miejscowościach odbyły się protesty przeciwko odstrzałowi dzików.

Nie zgadzamy się na taką politykę rządu, która zezwala na ich odstrzał, trzeba zwiększyć kontrole nad tym. Musimy chronić przyrodę, to jest nasze wspólne dobro i dziedzictwo przyrodnicze, które ktoś chce eksterminować. Te zwierzęta mają prawo żyć, a nie sięgajmy po broń.

– mówiono podczas pikiety.

Przy okazji głośno mówiono także o hodowlach zwierząt i ASF – afrykańskim pomorze świń w dużych fermach trzody.

Iwona Kalinowska, aktywistka na rzecz praw zwierząt mówi wprost, że dzik jest dziki, ale nie jest zły, wbrew temu, co śpiewamy. To stereotypowe myślenie. Zbyt łatwo sięgamy po broń, tworzymy salony fryzjerskie dla naszych pupili, a z drugiej strony masakrujemy dzikie zwierzęta.

Iwona Klinowska: To przyjazne, towarzyskie zwierzęta, oczywiście, że dzikie, bo nie są udomowione jak pieski i kotki, ale też mogą być groźne, ale jednak przesympatyczne i towarzyskie.

Radio 90: Ale dziki też robią szkody…

Iwona Kalinowska: Szkody… słyszałam o zrytych trawnikach, czy w imię zrytego trawnika można mordować? Jest to dla mnie- jako człowieka- niedopuszczalne. Uważam, że musimy nauczyć się jak koegzystować z wszystkimi i ewentualnie znaleźć humanitarne wyjście z problemu.

Nie odstrzał a kastracja, dlaczego nie stosować tej metody?

– pyta Kalinowska.

Iwona Kalinowska: Dlaczego nie zainwestować w kastrację? Kastrujemy psy, koty, czemu nie kastrować dzików, może wtedy zmniejszy się ta populacja, ale samo zabijanie? Moim zdaniem to skandaliczne rozwiązanie, tymczasem myśliwi mają mieć większe uprawnienia, czytałam o możliwości odstrzału z auto, co do tej pory nie było dopuszczone, bo wiązało się to z postrzeleniem, a nie zabiciem, dzik się wykrwawiał… Dużo takich spraw kontrowersyjnych.

Protest przeciwko odstrzałom dzików

Rybnik rynek. Trwa protest przeciwko odstrzałom dzików.

„https://www.facebook.com/Radio90pl/” > Radio 90 Niedziela, 9 stycznia 2022

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj