Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś (15.12.) rocznica pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju

Facebook Twitter

41. rocznica pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy. To obecna kopalnia Zofiówka". 13 grudnia 1981 r. w zakładzie zabarykadowało się około 2 tysiące w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Kopalnia Zofiówka, kwiecień 2022

15 grudnia rozpoczęła się pacyfikacja najpierw innych kopalń: „Jastrzębie” i „Moszczenica”, później oddziały ZOMO i wojska przypuściły szturm na Manifest Lipcowy. Szturmujące oddziały strzelały do górników. Rannych zostało czterech z nich. Dzień później w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” zginęło 9 górników.

W piątek 16 grudnia w 41. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej tragedii. W rocznicowych obchodach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach koncelebrowaną mszą świętą pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerują pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam przemówienie wygłosi premier Mateusz Morawiecki. Ponadto odczytany zostanie list przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Po wystąpieniach odbędzie się apel poległych. Po salwie honorowej nastąpi ceremonia składania wieńców i kwiatów.

W uroczystościach wezmą udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

Program obchodów:

  • godz. 13.00 – msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Piękna 8, Katowice)
  • godz. 14.15 – przemarsz pod Krzyż-Pomnik Poległych Górników przy kopalni Wujek
  • godz. 14.45 – uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem (Plac NSZZ „Solidarność”, Katowice) – apel poległych, składanie wieńców i kwiatów

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023