Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś (22.05.) Dzień Praw Zwierząt. Policja apeluje o prawidłowe ich traktowanie

Facebook Twitter

Dzień Praw Zwierząt ustanowiony został w rocznicę przyjęcia przez polski parlament ustawy o ochronie zwierząt. Było to w 1997 roku. Z tej okazji przypominamy: ponad miesiąc temu weszła w życie znowelizowana ustawa. O czym mówi?

Czy w Rybniku ktoś zastrzelił psa? Fot. poglądowe

Właściciele muszą zapewnić zwierzętom domowym pomieszczenia chroniące je przed zimnem, upałami, czy deszczem, z dostępem do światła dziennego i wody! Pies na łańcuchu – nie krótszym niż 3 metry – nie może być dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. To są zapisy, z których ważny jest też ten o tym, że sądy mają obowiązek orzekania nawiązek wobec sprawców takich czynów, to są kary od tysiąca, do nawet 100 tysięcy złotych. Sądowy zakaz posiadania zwierząt dla sprawców znęcania wydłużono z 10 lat, do 15 lat.

Jak mówi nam Kamila Siedlarz z żorskiej policji, surowsze kary to jedno, drugą sprawą jest edukacja, bo w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje myślenie, że zwierzę jest naszą własnością i możemy je bić, straszyć, czy drażnić, a potem wyrzucić. Wyrzucić z samochodu w lesie, czy zabić i wyrzucić na śmietnik. Tak jak w przypadku psa, którego ciało znaleziono rok temu przy śmietnikach na osiedlu Powstańców Śląskich w Żorach. Miał na szyi zaciśniętą plastikową opaskę i owinięty taśmą samoprzylepną pysk. Do dziś nie ustalono sprawcy.

Obowiązująca ustawa reguluje postępowanie ze zwierzętami kręgowymi. W odniesieniu do tych domowych zobowiązuje ona właścicieli i opiekunów nie tylko do humanitarnego ich traktowania. W myśl przepisów, każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Ustawa zabrania zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi. Do ostatnich z wymienionych zachowań człowieka, przy zastosowaniu tzw. otwartego katalogu wymienia m.in. takie zachowania jak: umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych.

W świetle przywołanych i znowelizowanych przepisów za zabicie zwierzęcia sprawcom takich czynów grozi teraz do 3 lat pozbawienia wolności. Podobna kara spotka osoby znęcające się nad zwierzętami. Jeśli ich zachowanie wypełnia natomiast znamiona szczególnego okrucieństwa w więzieniu mogą spędzić nawet do lat 5.

Ustawa wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt, czy obowiązków nałożonych przez nią m.in. na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu posiadania zwierząt na wydłużony, nawet 15-letni okres, który w przypadku szczególnego okrucieństwa orzekany będzie obowiązkowo.

Za ochronę praw zwierząt odpowiedzialne są organy administracji publicznej, które podejmują działania w tym zakresie. Zgodnie z literą prawa mają obowiązek współdziałania w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Podobnie jak one każdy świadomy obywatel może nieść pomoc, czy sprzeciwić się okrucieństwu wobec zwierząt i zawiadomić odpowiednie organy o ich krzywdzie.

Pamiętaj – traktuj swojego pupila humanitarnie i przestrzegaj obowiązków związanych z jego utrzymywaniem pod swoim dachem. Nie puszczaj luzem bez możliwości kontroli i sprzątaj po swoim zwierzęciu. Nie zapominaj też, że w przypadku lekkomyślności i zaniedbania możesz zostać pociągnięty nie tylko do odpowiedzialności karnej, ale i tej wynikającej z przepisów prawa cywilnego, tj. odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj