Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś (25.08.) Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

Facebook Twitter

To wielkie sportowe święto zaliczane do World Athletics Continental Tour Silver. Memoriał pierwotnie miał odbyć się w maju, ale z powodu pandemii data imprezy została przesunięta. Wezmą w niej udział zarówno gwiazdy lekkoatletyki z całego świata, jak i cała polska czołówka sportowców.

W biegu na 100 metrów zaprezentuje się Ewa Swoboda. Emocji nie zabraknie także w rywalizacji mężczyzn. Jednym z faworytów stumetrówki będzie Turek Ramil Quliyev, mistrz świata w sprincie na 200 metrów z 2017 roku. Jego zagranicznymi rywalami na Kusym będą Brytyjczycy – złoty medalista halowych mistrzostw świata z Sopotu (2014) Richard Kilty oraz mistrz globu w sztafecie z 2017 roku Chijindu Ujah. Na dystansie 400 metrów nie zabraknie Aniołków Matusińskiego, w tym Justyny Święty-Ersetic.

Formę Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów sprawdzą brązowy medalista mistrzostw świata z 2019 roku Ferguson Rotich oraz trzeci na halowych mistrzostwach świata w 2016 roku Eric Sowinski. Rywalką Sofii Ennaoui będzie z kolei wicemistrzyni Europy (2016, 2018) Francuzka Renelle Lamote. W biegu na 100 metrów przez płotki na starcie obok Karoliny Kołeczek nie zabraknie mistrzyni Europy Białorusinki Elwiry Hierman. Na dystansie 400 metrów przez płotki na Stadionie Śląskim wystartuje m.in. wicemistrzyni olimpijska Dunka Sara Petersen.

Niezwykle interesująco zapowiada się konkurs rzutu młotem. Na starcie pojawi się nasz eksportowy duet, czyli czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek oraz brązowy medalista olimpijski Wojciech Nowicki. W szranki z Polakami staną młode wilczki tej konkurencji, czyli zbliżający się do rzutów na 80 metrów Węgier Bence Halász i zaledwie 19-letni Ukrainiec Mychajło Kochan mający już rekord życiowy na poziomie ponad 77 metrów.

Kolejnym mistrzem świata, którego zobaczymy na Stadionie Śląskim będzie oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec w 2017 roku zdobył złoto, a dwa lata później do swojej kolekcji medali globalnego czempionatu dołożył brąz. W tym sezonie Vetter uzyskał już 87.36 i jest wiceliderem światowych tabel. Innym złotym medalistą, który wystartuje w rzucie oszczepem będzie Czech Vítězslav Veselý, triumfator z 2013 roku.

Początek o godz. 16:00. Bramy Stadionu Śląskiego będą otwarte od godz. 14:30.

Wstęp na trybuny będzie bezpłatny, ale obowiązywać będą ścisłe reguły sanitarne wynikające z sytuacji epidemicznej. Imprezę będzie mogło docelowo obserwować 7 tysięcy widzów. Transmisję z zawodów przeprowadzi TVP Sport.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021