Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś Dzień Flagi. Wywiesiliście już swoje?

Facebook Twitter

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to wprowadzono zapisem ustawy z 20 lutego 2004 roku. Co roku przed 2 maja słychać apele o wywieszanie naszych barw narodowych. W Radiu 90 tłumaczymy jak to zrobić, co oznaczają kolory: biały i czerwony.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Nasza flaga wcale nie musi być duża, może być wykonana własnoręcznie, np. uszyta lub zrobiona z papieru. Biało- czerwona jest symbolem wspólnoty i nadziei, warto więc solidarnie okazać patriotyzm i wywiesić ją w swoim najbliższym otoczeniu.

– słychać w apelach przed Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Dziś Dzień Flagi. Wywiesiliście już swoje?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji faga to używany na lądzie, najbardziej rozpowszechniony rodzaj weksyliów o płacie prostokątnym, najczęściej o proporcjach 2:3 lub 1:2 (rzadziej 3:5 lub 5:8). Flaga mocowana jest do liny, za pomocą której wciąga się ją na maszt. Flagi niesione podczas marszów, wywieszane z okien oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych mają płat przymocowany do drzewca. Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

Flagę mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.

Flaga narodowa jest powiązana z godłem. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej.

Dziś Dzień Flagi. Wywiesiliście już swoje?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne zasady

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie.

Flaga Polski oficjalnie została ustanowiona przez ustawę z 1 sierpnia 1919 roku.

Czytaj także:

Zobacz:

Zobacz filmy Radia 90

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj