StartWiadomości Wiadomości dnia

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ale… „lepiej dzwonić pod 998”

Dzwoniąc pod ten numer, telefon odbiera dyspozytor w Katowicach, tam są bowiem przekierowywane wszystkie połączenia. Decyzja o tym kogo wysłać na miejsce zapada w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Po zmianie systemu, czasami później niż kiedyś przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia – nie ukrywa w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Bogusław Łabędzki rzecznik straży pożarnej w Rybniku:

Czasami zdarzają się jakieś tam przypadki, kiedy po prostu dojeżdżamy później niż powinniśmy. Kiedy dysponowane są karetki pogotowia, niedysponowane są jednostki straży pożarnej, a czasami lekarze potrzebują pomocy strażaków przy uwalnianiu poszkodowanych przez strażaków. Czasami zdarza się coś takiego, ale myślę, że trzeba chwili dotarcia, żeby te służby zaczęły poprawnie funkcjonować, bo to jest bardzo świeża sprawa. Myślę, że ten pierwszy okres jest taki rozruchowy.

Przed zmianą systemu działania były bardziej zintegrowane. Teraz dodzwaniamy się do Katowic, gdzie zapadają pierwsze decyzje, potem ze stolicy województwa informowane jest centrum powiadamiania z Jastrzębia, które wysyła karetki pogotowia. Dopiero potem sygnał dociera do strażaków. Są jednak i plusy zmiany numeru alarmowego. Nie otrzymujemy fałszywych telefonów – przyznaje Bogusław Łabędzki:

Dla samych naszych strażaków jest to bardzo wygodne – takie skonfigurowanie połączenia – ze względu na to, że wiele połączeń generalnie nie nadawało się do zakwalifikowania jako połączenia alarmowe i dlatego nam bardzo dużo pracy odeszło w związku z przeniesieniem tego centrum do Katowic.

Tymczasem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, chwali się, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy odebrali blisko 330 tysięcy zgłoszeń. Średni czas oczekiwania na odebranie zgłoszenia przez operatora wynosi 9 sekund. To jeden z najkrótszych czasów oczekiwania na odebranie połączenia w kraju. Niestety aż 70 procent telefonów to połączenia fałszywe. Rybnicka straż pożarna radzi, by dzwonić pod tradycyjny numer telefonu 998.

Numery 999, 998, 997 nadal są aktualne i nadal działają i w zasadzie dla nas bardziej wygodne jest, jeżeli zgłaszający korzystają właśnie z tych numerów, bo one są kierowane do służby bezpośrednio potrzebnej przy danym zdarzeniu i my od razu wyjeżdżamy. Troszeczkę jest szybciej, ale nam głównie chodzi o to, żeby kierować te zgłoszenia bezpośrednio do służb, które są przy danym zdarzeniu niezbędne.

Dziś (11.02.) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Zostaw komentarz