Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W powiecie wodzisławskim mówią o wsparciu

Facebook Twitter

W kalendarzach 3 grudnia. To Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Moment, w którym w powiecie wodzisławskim postanowiono pokazać osobom z różnymi problemami i ich opiekunom, jakie maja możliwości wsparcia i rehabilitacji.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Z inicjatywy Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabrano ich na "szlak możliwości" / fot. Radio 90

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabrano ich na „szlak możliwości”. O inicjatywie mówi Aleksandra Witoszek, dyrektor PCPR w Wodzisławiu:

Aleksandra Witoszek: Szlak – zakładamy, że wiąże się to słowo z podróżą, ale z takim podejmowaniem też  działań, żeby osiągnąć cel, żeby dążyć. I to się idealnie w mojej ocenie wpisuje w taką ideę wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Z kolei możliwości to drugie słowo klucz dla mnie. Możliwości, czyli tutaj chcemy pokazać tym osobom, że jest w nich potencjał, że tak naprawdę każdy z nas, bez względu na to, czy jest pełnosprawny, czy niepełnosprawny, ma potencjał i ma zasoby. I chcielibyśmy im to dzisiaj uświadomić i pokazać, że wystarczy, że zapytają, a możliwości tak naprawdę są.

Aleksandra Witoszek, dyrektor PCPR w Wodzisławiu / fot. Radio 90

I dziś (3.12.) w I LO zorganizowano targi informacyjne, w czasie których w jednym miejscu, w jednym czasie można było otrzymać informacje od wielu instytucji i organizacji pozarządowych na temat oferty dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Poza jednostkami działającymi na terenie powiatu byli przedstawiciele ZUS-u, Urzędu Skarbowego i PFRON-u. Ale byli też uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze swoim rękodziełem, m.in. z Gorzyc. Czego tam uczą się dorośli niepełnosprawni? – mówi Elżbieta Czarnota z WTZ-u w Gorzycach.

Elżbieta Czarnota: Samodzielności, takiej zaradności życiowej. Przede wszystkim dążymy do przygotowania do podjęcia zatrudnienia tych osób z niepełnosprawnością. Jest 7 godzin takich zajęć terapeutycznych, poza tym spotkanie z koleżankami, z kolegami, taka integracja. Organizujemy też różne wycieczki, wyjazdy do kina i dużo jest wydarzeń sportowych, gdzie odnoszą sukcesy.

A jakie zajęcia tutaj lubi najbardziej Łukasz?

Pracujemy w glinie, robimy różne rzeczy – aniołki, wazy, misy. Później to idzie na sprzedaż, a my jesteśmy z tego zadowoleni, bo to jest nasza zasługa!

Co jest największym problemem dla osób niepełnosprawnych zdaniem Wojciecha Niemca z Caritas Archidiecezji Katowickiej, które prowadzi dwa ośrodki w powiecie wodzisławskim?

Wojciech Niemiec: Największy problem jest z funkcjonowaniem społecznym. Tutaj wspieramy naszych podopiecznych, żeby potrafili odnaleźć się w społeczeństwie, żeby radzili sobie jak najlepiej, czy to w urzędach, czy ze znajomymi, czy w kinie, czy w restauracji, żeby jak najlepiej sobie radzili na co dzień.

Radio 90: Czy my jesteśmy otwarci na osoby niepełnosprawne?

Wojciech Niemiec: My jesteśmy coraz bardziej otwarci i widzimy to, że coraz bardziej niepełnosprawność staje się codziennością dla wielu osób zdrowych i nie jest już to taki problem jak powiedzmy, dwadzieścia lat temu. Jest na pewno na pewno dużo lepiej w naszym społeczeństwie.

Warto dodać, że powiat wodzisławski wystąpił o dotację na opiekę wytchnieniową, starostwo chce w tym zakresie współpracować również z gminami. W budżecie ma znaleźć się również rezerwa na sytuacje nagłe, losowe, by zapewnić opiekę niepełnosprawnym mieszkańcom.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj