Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś Niedziela Palmowa. Co symbolizuje Palma Wielkanocna? Jak wykonać ją samemu w domu?

Facebook Twitter

Szósta niedziela Wielkiego Postu to Niedziela Palmowa lub Niedziela Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Tego dnia tradycyjnie w kościołach są procesje, a msze rozpoczyna się od poświęcenia palm.

fot. Pixabay

W to święto wspominamy przybycie Chrystusa do Jerozolimy. I to właśnie stamtąd rozpowszechniła się procesja Niedzieli Palmowej. W Polsce obchodzono Niedzielę Palmową już od średniowiecza. W obrzędzie katolickim wierni przynoszą tego dnia do kościoła palemki – symbol nowego życia.

Palma symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, a dokładniej to symbolika wierzby. Wierzba najwcześniej budzi się do życia, dlatego najczęściej używamy właśnie jej gałązek do przyozdobienia palemek. Jedną z innych nazw Niedzieli Palmowej jest „Wierzbna”.

Najprostsza palemka to wykonana z samych bazi, możemy przewiązać je kolorową wstążką i gotowe. Ale pamiętajmy, że palma powinna być kolorowa – powinna dawać nadzieję. Warto więc dołożyć do niej coś kolorowego – mogą to być kwiatki (żonkile, krokusy), bukszpan, iglaki, suszone kłosy, trawy i kwiaty.

Palemek po świętach nie wyrzuca się do kosza, bo może przynieść to nieszczęście. Skąd się to wzięło? Kiedyś wierzono, że poświęcenie palmy chroni domowników oraz zwierzęta przed złymi mocami, a także chroni plony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi takimi jak burze, wichury, powodzie, gradobicie, pożary. Gdy już nie chcemy palemki, najlepiej ją spalić albo oddać do kościoła na spalenie. W niektórych miejscach popiołu z palem używa się do posypywania głów w Środę Popielcową.

Pochwal się swoją palmą pod naszym postem na FB:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj