Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś ruszył Narodowy Spis Powszechny. Europoseł Kohut apeluje, by deklarować narodowość śląską

Facebook Twitter

Dziś (01.04.) ruszył Narodowy Spis Powszechny. Europoseł Łukasz Kohut apeluje, by deklarować w nim narodowość i język śląski. Choć w formularzu, który mamy obowiązek wypełnić, nie ma takiej opcji do wyboru, to jak mówi, warto wskazać w opcji "inne" właśnie narodowość śląską.

Łukasz Kohut: W punkcie 9 można deklarować narodowość ”inną”- śląską. W punkcie 11 język inny- śląski. Państwo polskie nie umożliwiło nam deklarowania w pierwszej części narodowości oraz języka śląskiego. To jest właśnie ten moment – spis powszechny raz na 10 lat, kiedy ludzie deklarujący narodowość śląską , kiedy Ślązacy i Ślązaczki mogą to zrobić, kiedy Państwo polskie nie  może odwrócić głowy od tego, że w Polsce mieszka kilkaset tysięcy osób, które są narodowości śląskiej.

Podczas ostatniego spisu powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 800 tysięcy osób. To ważne, by była to duża grupa, bo jak mówi europoseł, pomoże to w dalszych działaniach do uznania języka śląskiego za język regionalny:

Łukasz Kohut: Walczymy  o to żeby uznać śląski za język regionalny, to jest długa droga. To jest coś fundamentalnego dla Śląska, żeby język śląski był uznany za język regionalny. Chcemy żeby Ślązacy byli uznani za mniejszość etniczną, bo to się nam należy, to jest normalna rzecz w Europie, że są mniejszości etniczne, my mamy z tym problem od wielu dekad i generalnie chcemy kulturowo znaczyć to, że Śląsk jest odmienny.

Wspólnie z Łukaszem Kohutem o deklarowanie narodowości śląskiej apeluje posłanka:

Monika Rosa: Po raz kolejny po 10 latach chcemy udowodnić, że mniejszość śląska istnieje i jest faktem, że język śląski istnieje i jest faktem. Przez te ostanie lata organizacje pozarządowe, aktywiści, samorządowcy, politycy, wykonali ogromną pracę na rzecz rozwijania języka śląskiego, na rzecz tożsamości. Po raz kolejny mając demokratyczne metody działania Ślązacy i Ślązaczki upominają o się o uznanie swojej tożsamości, języka, odrębnej historii – i dlatego tu wspólnie jesteśmy, ponieważ chcemy tą odrębność i różnorodność Polski podkreślić.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca września. W związku z pandemią większość osób skorzysta z internetu, gdzie można dokonać samospisu. Jeżeli tego nie zrobimy, skontaktuje się z nami rachmistrz. Dzisiejszej konferencji prasowej towarzyszył start kampanii billbordowej „Niech nas zobaczą – Jesteśmy narodowości Śląskiej” Posła Łukasza Kohuta i Posłanki Moniki Rosy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj