Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dzisiaj Dzień Strażaka! Dziękujemy za Wasze poświęcenie [WIDEO]

Facebook Twitter

Gaszą pożary, jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadków, pomagają podczas klęsk żywiołowych. A i ściąganie kotów z drzew nie jest im obce. Dzisiaj świętują strażacy!

Dzień 4 maja to wspomnienie ich patrona – świętego Floriana. Wypadki, ogień, powódź – a w tym roku także walka i pomoc podczas pandemii. Wachlarz pomocy strażaków i ochotników jest bardzo szeroki. Od początku są obecni na granicach, pomagają służbom medycznym, wojsku, Straży Granicznej.

– Do naszych zadań należy m.in. mierzenie temperatury przekraczającym granice w punktach kontroli sanitarnej

– mówi starszy kapitan Michał Pokrzywa, rzecznik prasowy cieszyńskiej straży pożarnej. Tutaj strażacy są obecni w trzech lokalizacjach.

Jeden główny mieszczący się w Cieszynie Boguszowicach, gdzie strażacy w systemie zmianowym pełnią służbę i zmieniają się w tym punkcie co 6 godzin. Pełni tam służbę dwóch strażaków, którzy ewidencjonują ilość osób przekraczających granicę, jak i pomiar temperatury. Informacje te przekazywane są służbie wiodącej, jaką jest Straż Graniczna. Mamy również punk mieszczący się w Zebrzydowicach w węźle kolejowym, jak i na moście zamkowym w Cieszynie.

Strażacy muszą być zabezpieczeni jak lekarze. Nigdy nie wiadomo, kto może być nosicielem wirusa.

Myślimy o maseczkach, okularach i specjalnym stroju ubraniu lekkim, zbliżeniowym. Dodatkowo w miejscach  newralgicznych kołnierzy, w miejscach mankietów, rękawów ubiór i połączenia z rękawiczkami izolowane są poprzez taśmę, która dodatkowo zabezpiecza możliwość przedostania się jakichkolwiek czynników do wewnątrz ubioru,  do wewnątrz kostiumu, w którym znajduje się strażak ratownik.

Warto w tym dniu życzyć jak zawsze – ile wyjazdów, tyle powrotów. I dodać jeszcze – dziękujemy Wam za waszą pracę!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj