Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzisiaj Dzień Włóczykija. Radio 90 wędrowało po Cieszynie

Facebook Twitter

23 lipca czyli Dzień Włóczykija. Tę postać znamy przede wszystkim z bajki „Muminki”. Radio 90 również wybrało się dzisiaj się na wyprawę.

Jan Bacza najpierw zawędrował z mikrofonem Radia 90 na Wzgórze Zamkowe, skąd łączył się z Martyną Wachtarczyk z programu popołudniowego. Stamtąd ruszył w miasto, bo jak usłyszał od miejskiego przewodnika:

To najstarszy punkt na mapie historycznej i turystycznej miasta.

Jeśli zwiedzać Cieszyn to tylko z Władysławem Żaganem, miejskim przewodnikiem, który zna Cieszyn jak własną kieszeń:

Cieszyn jest tak usytuowany, na kilku wzgórzach, a ulica Głęboka i Wzgórze Zamkowe oddziela jedna ulica Zamkowa, która jest naturalną granicą miasta i zamku. Kiedyś to były dwa różne organizmy: zamek funkcjonował odrębnie, miasto również.

Raz w górę, raz w dół. Taki jest właśnie Cieszyn. Trzeba mieć kondycję, żeby go zwiedzać. Ale warto, bo piękne widoki są zarówno na brzegach Olzy, jak i na szczycie wieży Piastowskiej.

Cieszyn to też miasto designu. O nowoczesne rozwiązania, ciekawe formy i atrakcyjne pomysły dba Zamek Cieszyn. Przez kilka najbliższy dni w mieście grupa studentów będzie projektowała meble dla miasta.

Skoro Włóczykij to Muminki, a skoro książka – to biblioteka. Radio 90 nie mogło ominąć tego miejsca. Jan Bacza rozmawiał w cieszyńskiej bibliotece z Iloną Majewską:

Muminki to samograj, czasami się zastanawiamy czy wypożyczają ją rodzice dla dzieci, czy dla siebie. Łączy pokolenia. To jest ciągły hit, do Muminków się ciągle wraca.

Jan Bacza włóczył się po ulicach Cieszyna. Pytał też mieszkańców miasta co oni polecają, jakie zakątki warto odwodzić, posłuchaj naszej sondy:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj