Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzisiaj Wielki Piątek

Facebook Twitter

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół Katolicki upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Choć w tym roku uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy odbywać się mają bez udziału wiernych, to można w nich uczestniczyć, zostając w domach. Zachęca do tego ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity Katowickiego:

To dzień, w którym w liturgii m.in. mamy adoracje krzyża. Nie będziemy uczestniczyli w tej adoracji w kościołach. Ale myślę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką adorację przeżyć w domach. Na pewno mamy krzyże na naszych ścianach. W tym dniu może warto zdjąć krzyże ze ściany, umiejscowić go w jakimś ważnym miejscu. Jeśli to możliwe przeżyć wspólnie Drogę Krzyżową, odczytać teksty męki i śmierci Pana Jezusa. W ten sposób wejść w klimat tego dnia.

W tym roku nie ma możliwości skorzystania ze spowiedzi tradycyjnej:

Biskupi wraz z papieżem zachęcają do pojednania się z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego. W tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Należy przeprowadzić rachunek sumienia, wzbudzić w sobie ten akt żalu wynikający z miłości do Pana Boga. Żałować za grzechy, jednocześnie obiecać przystąpienie do sakramentu pokuty i wyznanie grzechów kapłanowi przy najbliższej nadarzającej się okazji, kiedy będzie to możliwe.

W Wielki Piątek wierzących obowiązuje post jakościowy i ilościowy. Kościół zachęca, by w tym roku ofiarować go w intencji ustania epidemii koronawirusa, za chorych i tych, którzy niosą pomoc w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj